گیلان در انقلاب مشروطه

معرفی

 همایش ملی « گیلان در انقلاب مشروطه» روز چهارشنبه 9 اسفند  1391 در تالار حکمت دانشگاه گیلان

برگزار شد         تصاویرهمایش

همایش ملی گیلان در انقلاب مشروطه با حضور مسئولان محلی، دانشگاهی، اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و گیلان شناسان و تعداد زیادی از علاقمندان به تاریخ و فرهنگ گیلان برگزار شد. در این مراسم که در تاریخ 9 اسفند 1391در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار گردید آقای دکتر محمود مرادی، مدیر امور پژوهشی دانشگاه به نمایندگی از هیأت رئیسه دانشگاه، ضمن بر شمردن اهمیت برگزاری چنین نشست هایی برای بررسی و تبیین دقیق و عالمانه رخدادهای تاریخ و فرهنگ گیلان و کشور، حضور اساتید، دانشجویان و پژوهشگران فرهیخته را به دانشگاه گیلان خیرمقدم گفتند .

سپس آقای حمید پورعیسی عضو هیأت علمی پژوهشکده گیلان شناسی و دبیر اجرایی همایش، گزارشی از برگزاری همایش و تعداد مقاله ارسالی به دبیرخانه ارائه نمودند. بر اساس گزارش ایشان بیش  100 مقاله علمی از سوی اساتید و دانشجویان دانشگاههای سراسر کشور و پژوهشگران و گیلان شناسان از طریق سامانه همایش برای دبیرخانه ارسال گردید . کمیته علمی همایش و هیأت دواران پس از بررسی و ارزیابی مقالات، تعداد  67 مقاله را که حائز بیشترین امتیاز شده بودند را برای چاپ در مجموعه مقالات همایش، که در آینده نزدیک چاپ خواهد شد، برگزیدند. از بین مقالات برگزیده 20مقاله برای  ایراد سخنرانی در روز همایش انتخاب شد که در صبح و عصر، و طی 5 نشست علمی ارائه شد. برنامه ارائه مقالات با ذکر نام سخنرانان و عناوین مقالات در اینجا قابل دیدن است.

همچنین در این همایش آقای دکتر مجید تفرشی ، یکی از سند پژوهان برجسته کشورمان که مقیم انگلیس هستند ، بیش از 1000 سند مربوط به رخدادهای دوران مشروطه، ویژه استان گیلان را به پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان اهداء کردند. این اسناد که مربوط به سالهای 1905 تا 1910 میلادی است از آرشیو اسناد وزارت خارجه بریتانیا استخراج و برای اولین بار به ایران منتقل شده است. اسناد یاد شده گزارشهای نوبه ای کنسولگری انگلیس در گیلان است که به سفارت آن کشور در تهران گزارش و از آنجا برای وزارت خارجه ارسال می شده است. این اسناد می تواند موضوع تحقیقات دهها و شاید صدها طرح پژوهشی، پایان نامه تحصیلات تکمیلی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا  و کتاب و مقاله باشد.

در حاشیه این همایش در جلسه ای که با حضور آقای دکتر علی رفیعی، مدیر گروه پژوهشی گیلان شناسی، تعدادی از  اعضای گروه ، دکتر سهراب یزدانی ، دانشیار دانشگا ه خوارزمی  و آقای دکتر تفرشی برگزارشد موضوع ایجاد آرشیو اسناد بین المللی مربوط به گیلان و راههای جمع آوری و تجهیز آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و آقای دکتر تفرشی آمادگی خود را برای هر گونه همکاری اعلام کردند.

همچنین طبق اعلام آقای دکتر حسن کهنسال دبیر علمی همایش کار تهیه و تدوین کتاب مجموعه مقالات همایش بلافاصله بعد از مراسم آغاز و در آیند هنزدیک با حمایت مالی یکی از حامیان همایش به چاپ خواهد رسید.

این همایش با پشتیبانی و حمایت معاونت پژوهشی و فناوری و همکاری مؤثر بخشهای مختلف دانشگاه از جمله روابط عمومی برگزار گردید و موسسه مالی و اعتباری کوثر گیلان ، دانشگاه ازاد اسلامی واحد لاهیجان، حوزه هنری گیلان، شهرداری رشت و گروه صنایع غذایی پاکبان از این اقدام علمی و فرهنگی حمایت کردند.

 

 

 

 

 

 

 

انقلاب مشروطه یکی از چند رویداد بزرگ تاریخ ایران در سده­ی گذشته بود. رویدادی که برای نخستین بار  ایران را دچار تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کرد؛ رویدادی که برای نخستین بار باورهای دینی و آیینی و اندیشه­های نو سیاسی و آموزه‏های اجتماعیِ برگرفته از دگرگونی­های جهانی را در کنار هم برپاخیزاند و برآیندی شکوه­مند پدید آورد، شکوهی دربردارنده­ی مجلس و قانون اساسی و کاسته شدن از توان دربار و افزایش توان مردم.

گیلان بی­گمان دیاری هوش­مند و دگرگونی­خواه در گستره­ی ایران است. دیاری برپا ایستاده در گذرگاه گذر اندیشه­های نوگرای اروپا به سوی کانون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران، تهران. گیلان نخستین جایی بود که اندیشه­های نوی وارده شده از اروپا ، در آن آزموده شد . گیلان فروریزی ارزش­های ملی ایران را به سبب ناتوانی دربار قاجار در رویارویی با تلاش توسعه طلبانه‏ی قدرت های جهانی آن روزگار ـ روسیه و انگلیس ـ می­دید. گیلان جدایی پاره­ای از تنش ـ تالش شمالی ـ را بر پایه‏ی پیمانِ ترکمان­چای دیده بود. گیلان چپاول ارتش روس را در جنگل و رود و دریایش می­دید. گیلان همسازی­های دربارِ سر نهاده بر بالین روسیه را برای چپاول داشته­هایش می­دید و گوش به آن خوابانده بود که نخستین زمزمه­ برآید تا آن را فریاد کند.

و چنین کرد. بارقة دریافت­هایش از تحولات نوین اروپا را به تهران فرستاد و پژواک آوایش را در انقلاب مشروطه شنید و چون مشروطه را ناکام و خودکامگی بازگشته را کامیاب دید، این بار خود پا به میدان نهاد و فریاد برآورد و به تهران تاخت و «استبداد صغیر» را فروکوفت و دگرباره مجلس را گشود.

برآنیم برای بررسی همه­سویه­ی تلاش گیلانی­ها برای چیره ساختن مشروطه بر ایرانِ چشم­دوخته به آزادی، همایشی برپا داریم تا گوشه­گوشه­ی این تلاش و زمینه­ها و بسترهای پیدایش اندیشه­ی آزادی­خواهانه­ی مشروطه را واکاویم و بستری فراهم آوریم تا پژوهش­گران و اندیش­مندان گردهم آیند و نقش گیلان در آن انقلاب ارج­مند را بکاوند و بر زبان آرند و جایگاه گیلان را در دگرگونی­های تاریخ ایران آشکار سازند.

بر آن پایه برآنیم که همایشی با نام « گیلان در انقلاب مشروطه» در اسفند 1391 برپا داریم. آرزو داریم این همایش جایگاه حضور بسیاری از اندیش­مندان گردد و در آن گیلانیان با توان گذشتگان خود در پهنه­ی تاریخ ایران آشنا شوند و غیر گیلانی­ها به توان­مندی­های گیلانیان پی برند. 

 

عکسهایی از مشروطه گیلان

 

 

 

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

آخرین مهلت برای ارسال

چکیده و اصل مقاله  17/11/1391

نتایج نهایی متن کامل مقاله:

1391/11/25

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه گیلان پژوهشکده گیلان شناسی
روزهای کنفرانس:
از 1391/12/09 تا 1391/12/09

اولین همایش ملی

« گیلان درانقلاب مشروطه »

دبیر علمی : Dr. حسن کهنسال
دبیر اجرایی : Mr. حمید پورعیسی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک