نهمين همايش ملي علوم و مهندسي آبخيزداری ايران-آبخیزداری در مناطق خشک(سیل و خشکسالی)

معرفی
نهمين همايش ملي علوم و مهندسي آبخيزداری ايران

با توجه به زیان‌های بسیار اقتصادی و اجتماعی ناشی از خشكسالي هاي اخير در كشور، فرسایش خاک و جریان سیلاب‌های ویرانگر غیر طبیعی ناشی ازتخریب آبخیزها که آثار زیان‌بار فراوان در بخش‌های مهم عمرانی و اقتصادی کشور، از قبیل کشاورزی، دامداری، آب و برق، راه و ارتباطات ، مسکن و منابع طبیعی و ... به جای می‌گذارد، روشن است که اگر بخواهیم سرمایه‌گذاری‌های كلان دولت در اینزمینه‌ها به توسعه دراز مدت،‌ مستمر و پایدار اقتصادی بیانجامد ، باید برنامه‌های حفاظت خاک و آبخیزداری را به عنوان زیربنای اقدامات در جهت توسعه پایدار گسترش داد.

با توجه به شرايط اقليمي خشک و نيمه خشک ايران و بروز مشکلات عديده‌اي چون کم آبي در بسياري از مناطق کشور، حفاظت خاک و آبخيزداري از سازنده‌ ترين راهکارها براي مقابله با خشکسالي است. آبخيزداري يکي از شيوه‌هاي نوين حفاظت آب و خاک، مهار و پخش سيلاب‌ها است که باعث کنترل سيلاب‌هاي مخرب و نفوذ آب به داخل سفره‌هاي آب زيرزميني مي‌شود. راهبرد اساسي کنترل سيلاب به تغذيه سفره‌هاي آب کمک مي‌کند و موجب مي‌شود که قنات‌ها، چشمه‌ها و چاه ها با توليد آب بيشتر بتواند زمين‌هاي کشاورزي بيشتري را به زير کشت برده و در توليد محصولات غذايي بيشتر، نقش مهمي را ايفاء کنند. اين شيوه به ويژه در مناطق خشک، نيمه خشک و حواشي کوير که معمولا هر از گاهي با جاري شدن سيلاب‌هاي مخرب با دبي لحظه‌اي بالا، مواجه هستند. بسيار مؤثر و راه گشا است. از طرفي يکي از ويژگي‌هاي سرزمين‌هاي خشک (نظير ايران)  دارا بودن زيست‌ بوم‌هاي ناپايدار است که درصورت خسارت ديدن، ‌احياي آنها بسياردشوار است. قطعا یکی از راه های کاهش و مهار بحران کمبودهای آب، پرداختن به آبخیزداری است که به عنوان مدیریت علمی، ضمن توجه به مسایل اقتصادی‌ اجتماعی، ‌حفظ منابع آب و خاک در حوزه‌های آبخیزداری، از علوم و تجربیات مختلف بهره‌گیری می‌کند، بدون‌ آن که نقش مردم از نظر دور بماند، به طوری که برنامه‌های حفاظت خاک و آبخیزداری هم سو با توسعه پایدار و با اعمال مدیریت مسوولانه بر منابع،علاوه بر نیازهای امروز به منافع آینده نیز توجه دارد که در این راستا استفاده از دانش و اطلاعات فراهم آمده از طریق پژوهش‌های علمی و تلفیق آنها با علوم طبیعی،آموزش، فرهنگ، ارتباطات و علوم اجتماعی از اهمیت و حساسیت ویژه برخوردار است.

بنابراين وقوع خشكسالي هاي اخير و به همراه آن سيلاب هاي مخرب در حوزه ايران مركزي مي طلبد كه متخصصين علوم آب و خاك و ابخيزداري با برگزاري چنين همايش هايي بتوانند مسائل و مشكلات مربوط در اين زمينه را رصد نموده و در راستاي اصلاح آن ره حل ارائه نمايند.

محورها
اخبار
 • دسترسی سریع
  تاریخ های مهم

  آخرین مهلت ارسال متن کامل مقاله:

  1392/04/15

  داوری متن کامل مقاله:

  مرداد ماه 1392

   

  نتایج نهایی داوری متن کامل مقاله:

   

   1392/06/01

  ثبت نام شرکت کنندگان:

  از 1392/06/1 تا 1392/6/31

  اطلاعات کنفرانس
   
  برگزارکنندگان:دانشگاه یزد و انجمن آبخیزداری ایران
  روزهای کنفرانس:
  از 1392/08/08 تا 1392/08/09

  دبیر علمی : دکتر علی طالبی
  دبیر اجرایی : دکتر اکبر دهقان نژاد
  كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
  طراحی و اجرا: شرکت آداک