English
چهل و هشتمین کنفرانس ملی ریاضی ایران

معرفی
aimc48

همچنان که از سیر تاریخی رشد و توسعه علم در جوامع بشری برمی‌آید از قرن هفدهم میلادی به بعد علم از پایه فلسفه و منطق قدیم به پایه ریاضیات و منطق جدید حرکت کرد. در این راستا می توان یکی از شگرفترین دستاوردهای بشری از قرن  17 – 20 میلادی را حساب دیفرانسیل و انتگرال Calculus)) در نظر گرفت. از این رو ریاضیات در قالب فلسفه زبان، بعنوان زبان علم در علم و فن آوری نوین نقش کلیدی را  در کنار دیگر رشته های علمی بر عهده داشته است. ایرانیان که از دیرباز علاقمند رشد و شکوفایی علم بوده اند متاسفانه به دلایل مختلف با تاخیر به جرگه کار حرفه ای در بخش ریاضی وارد شده اند. شاید یکی از دلایل عمده کاهش نقش آنها در علوم جدید در سه قرن اخیر هم همین مطلب باشد. اما سرانجام در اوایل دهه پنجاه خورشیدی، گروهی از مردمان فرهنگ دوست و عالم درصدد پایه‌گذاری و رشد علوم ریاضی در کشور ایران شدند که تا آنوقت ایران در راه اندازی ساختار علمی و دانشگاهی روز دنیا بسیار نوپا و نوجوان بود.

این پیشکسوتان امروز، در بین اولین و دومین کنفرانس ریاضی ایران یعنی سالهای  1349 و 1350،  انجمن ریاضی ایران را راه اندازی نموده و سکان هدایت آموزش و پژوهش ریاضی را در کنار دیگر ارگان های دولتی، بر عهده این انجمن مردم نهاد قرار دادند.

به شکرانه خداوند حکیم و تلاش ریاضیدانان فرهیخته کشور تا به امروز انجمن همه‌ی تلاش خود را برای اجرای این وظیفه خطیر و مهم بکار بسته است. از جمله وظایف انجمن ریاضی ایران اهتمام به امر گسترش و توسعه‌ی ریاضی هم بصورت همگانی و هم بصورت حرفه‌ای بوده است. این امر در قالب  برگزاری یک سلسه از سمینارها و کنفرانس‌های متعدد در سطح ملی و  بین المللی می باشد که در این میان، کنفرانس سالیانه ریاضی ایران "Annual Iranian Mathematics Conference" یکی از مهمترین و با سابقه ترین این گردهمایی‌ها در کشور می باشد. این کنفرانس در همه ی سطوح و شاخه های ریاضی به نشر دیدگاه  و  تفکر ریاضی به صورت عمومی در بین جامعه ریاضیدانان و... همت می گمارد.

کنفرانس ریاضی ایران در47 دوره گذشته با وجود  همه‌ی فراز و نشیب‌های مختلفی برگزار شده و در سال 1396 این امر مهم به عهده گروه ریاضی دانشگاه بوعلی سینا در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین، همدان، گذارده شده است. همکاران گروه ریاضی این دانشگاه با همکاری و هماهنگی سایر بخش های استان، دانشگاه و انجمن ریاضی سعی در برگزاری هرچه بهتر این کنفرانس را دارد.

امیدواریم در رسیدن به این هدف مهم با حضور گرم خود یاری‌گر ما در اجرای هرچه بهتر این کنفرانس باشیم.

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم
اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه بوعلی سینا
روزهای کنفرانس:
از 1396/05/31 تا 1396/06/03
دبیر : دکتر اسمعیل فیضی
دبیر علمی : دکتر اشرف دانشخواه
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک