هشتمین همایش ملی سیره علوی با رویکرد اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

معرفی
هشتمین همایش ملی سیره علوی

 

شخصيت حضرت علي (ع) در نگاه بزرگان علم و ادب مسلمان همواره مظهري از انسان الگو و نماد واقعي عدالت در مكتب اسلام به شمار آمده است. انديشمندان غير مسلمانان نيز او را بسيار ستوده  و ارج نهاده­ اند چنانكه جرج جرداق مسيحي از ايشان به عنوان «صداي عدالت انساني» ياد كرده است. چهرة اين مرد بزرگ با رشادت و قهرماني و جنگ­آوري در عرصة نظامي، شجاعت و صلابت و عدل و انصاف و ساده­زيستي در عرصة مديريتي و حكومتي، زهد و عبادت و راز و نياز خالصانه با معبود در عرصة عبادت، محبت و گذشت و صبر و فروتني و رحمت بر ضعيفان و دستگيري نيازمندان و مستمندان در عرصه اجتماعي و تعامل با مردم، همراه است. در سيره حكومتي امام علي (ع)، سه مؤلفة دين­داري، عدالت و مردم­داري بسيار برجسته و از راهبردهاي كانوني مديريت ايشان است. وي در پي استقرار حكومتي مبتني بر دين و عدالت اجتماعي بود كه در آن مردم با امنيت و برخورداري از حقوق انساني، از زندگاني توأم با كرامت و عزت برخوردار بوده و منزلت انساني آنها محترم شمرده شود. سيره نظري و عملي آن حضرت در ابعاد سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي،تربيتي، اخلاقي، عبادي، آيين زندگي و غيره آكنده از رهيافت­هاي ارزنده و سازنده­اي است كه شناخت، استخراج و دسته­بندي اين رهيافت­ها مي­تواند مدلي از برنامة كارآمد و بايسته براي اداره زندگي در دنياي آشفته و متلاطم امروزي در اختيار بشريت قرار دهد، به­ويژه جوامع اسلامي و از جمله جمهوري اسلامي ايران بسيار به اين الگوي مديريتي و سيره ناب علوي نيازمندند.

در شرايط كنوني مسائل مهمي فراروي نظام اسلامي قرار دارد كه سامان بخشيدن به آنها از اولويت­هاي اساسي كارگزاران حكومتي است و رجوع به سيرة علوي در اين راه میتواند بسيار راهگشا باشد. تنها در عرصة اقتصادي، مسائلي چون: اشتغال و كارآفريني، رونق و شكوفايي توليد داخلي، مناسب­سازي فضاي كسب و كار، بهينه­سازي نظام مالي و مالياتي، محروميت­زدايي، ساده­زيستي و پاكدستي كارگزاران، حفظ محيط زيست و حفظ ثروت­هاي ملي، مبارزه با فساد و اختلاس و قاچاق كالا، مبارزه با تجمل­گرايي و اشرافيت­سالاري، جلوگيري از حيف و ميل بيت­المال عمومي، اجراي عدالت اقتصادي در جامعه، تحقق عيني بازار اسلامي، درون­زا نمودن اقتصاد ملي، ترويج مصرف كالاهاي داخلي، اصلاح الگوي مصرف و آيين زندگي، اجرايي كردن اصل 44 قانون اساسي و فعال نمودن بخش خصوصي در اقتصاد با كاهش تصدي­گري دولت، نهادينه­سازي مديريت جهادي، تحقق ايده پيشرفت ايراني آباد و مستقل و آزاد و اجراي عملي اقتصاد مقاومتي در كشور كه امسال نيز از طرف مقام معظم رهبري سال «اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل» ناميده شد.

هشتمین همايش ملی سيره علوي با رويكرد همين شعار سال، فرصتي را براي انديشمندان و صاحبان فكر و قلم كه از عزم و اراده­اي اسلامي و انقلابي براي توانمندسازي كشور برخوردارند و دغدغة برون­رفت جامعه را از شرايط كنوني به سوي وضعيت مطلوب­تر دارند، فراهم نموده است كه با محوريت سيره علوي، در موضوعات همايش به ارائه انديشه و نظر و راهكارهاي عملي در قالب مقالات ارزنده خود بپردازند. بي­گمان حاصل انديشه، تجربه و نظر جمع زيادي از محققان و انديشمندان و نويسندگان و اصحاب قلم دستاورد گران­مايه­اي براي اين همايش خواهد بود كه رهيافت­هاي اجرايي و عملياتي آن براي كارگزاران نظام اسلامي در سطوح مختلف مديريتي مي­تواند بسيار سودمند و راهگشا بوده و به تحقق ايدة اقتصاد مقاومتي و پيشرفت كشور مدد رساند. در اين راستا از همة فرهيختگان عرصة دانش و فرهنگ به­ويژه دانشگاهيان و حوزويان و محققان توانا براي ارائة پژوهش­هاي ارزشمند خود به اين همايش ملي دعوت به عمل مي­آيد و با ستايش از اقدام مؤثر آنان، منتظر قدوم شريفشان در اين همايش هستيم. با اين اميد كه مجموعة اين اقدامات مورد رضايت حق­تعالي و پيشواي مؤمنان عالم امام علي (ع) قرار گيرد و گامي در راه ترقي و پيشرفت ايران عزيز منجر گردد.

 

محورها
اخبار
 • دسترسی سریع
  تاریخ های مهم

  زمان همایش: 95/10/15  ساعت 8 صبح

  مکان برگزاری همایش: استان لرستان خرم آباد کمالوند کیلومتر 5 جاده خرم آباد-بروجرد دانشگاه لرستان دانشکده علوم پایه

  اطلاعات کنفرانس
   
  دانشگاه جامع علمی کاربردی استان لرستان
  روزهای کنفرانس:
  از 1395/10/15 تا 1395/10/15

  هشتمین همایش ملی سیره علوی با رویکرد اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان و با همکاری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استان لرستان برگزار می گردد.

  دبیر : دکتر سعید فرح بخش
  دبیر علمی : دکتر جهانبخش ثواقب
  دبیر اجرایی : جناب آقای حمید رضا مجتهدزاده اصل
  كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
  طراحی و اجرا: شرکت آداک