نخستین همایش ملی وقف و علم و فناوری

مشاهده خبر

جلسه کمیته علمی همایش ملی وقف علم و فناوری برگزار شد
به گزارش خبرنگار روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، جلسه کمیته علمی همایش ملی وقف علم و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این نشست که نمایندگان دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه فردوسی، پارک علم و فناوری و اداره کل اوقاف خراسان رضوی  حضور داشتند در خصوص عنوان و محتوای برگزاری نخستین همایش وقف و علم و فناوری تبادل‌ نظرشد.

ابتدا دکتر عباسی، استاد تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اهمیت وقف در حوزه علم و فناوری؛ گفت: با توجه به اهمیت وقف دانشگاه فردوسی مشهد به همراه اساتید برجسته در خصوص برگزاری اولین همایش وقف و علم و فناوری با اداره کل اوقاف خراسان رضوی همکاری می‌کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تمامی محورهای تعیین شده برای همایش حاصل تجربه های اساتید برجسته بوده و هر کدام از محورها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

دکتر علم الهدایی با بیان اینکه با برگزاری این همایش مردم را  تشویق به قرار گرفتن در عرصه وقف و علم و فناوری می‌کنیم؛ افزود: وضعیت گذشته و حال  وقف باید بررسی و آسیب‌شناسی شود، و در آینده چه کاری برای بهبود وضعیت وقف انجام می‌شود.


دکتر محمدصادق خیاطیان گفت: ما باید هدف از برگزاری این همایش را مشخص کنیم تا خروجی مطلوبی داشته باشد و نگاه مسئله محور به موضوع داشته باشیم.
همچنین دکتر جعفری در این نشست با بیان اینکه وقف در حوزه علم و فناوری بسیار مهم است؛ اظهار کرد: ارتباط وقف و علم و فناوری ارتباط یک‌سویه نیست؛ بسیاری از کشورها در این زمینه رشته دانشگاهی تعریف کرده‌اند.

امیر ملک‌زاده مدیر توسعه و اشتغال فناوری دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: در این همایش تنها دو محور یکی ترویج وقف در علم و فناوری و دیگری مهندسی مالی در وقف تعریف شود؛ اکنون دنیا روش‌های جدیدی را برای وقف ایجاد کرده  و ما نیز باید این موضوع را دنبال کنیم.

در ادامه حجت الاسلام ایزدی، معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، بیان کرد: ما در عنوان همایش،  وقف را محور و مقصود ما بیرون کشیدن علم و فناوری از دل آن است؛ اگر عنوان همایش «وقف در عرصه علم و فناوری» باشد، به هر دو موضوع وقف و علم و فناوری توجه شده است.

وی ادامه داد: در واقع هدف از این نشست ایجاد پشتوانه مالی در موضوع وقف و موضوع وقف و علم و فناوری است؛ موضوع وقف قبل از اسلام نیز بوده است.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، بیان کرد: با نگاه به وقف‌هایی که در گذشته صورت گرفته ، حدود ۸۰۰ نیت وقف ثبت شده  و خراسان رضوی نیزدر سالهای اخیر رتبه برتررا  در وقف داشته است.

وی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۰ با تشکیل انجمن علم و فناوری و برپایی همایش‌ها توسط این انجمن، با  آگاهی و  گفتمان سازی، وقف‌های جدید در این حوزه وقف مشارکتی بوده است.

وی بیان کرد: علم و فناوری باید از فرصت  این همایش برای رسیدن به اهداف خود استفاده و ما باید در زمینه وقف و علم و فناوری گفتمان سازی و فرهنگ‌سازی کنیم. 

در این نشست با بحث‌هایی که صورت گرفته، افراد حاضر در جلسه به انتخاب عنوان «نخستین همایش وقف و علم و فناوری» و عنوان فرعی « ترویج و توسعه وقف و علم و فناوری» رأی دادند.

در پایان روح‌الامینی مشاور علم و فناوری اوقاف گفت: ما باید از ظرفیت آستان قدس رضوی، جامعه المصطفی، دانشگاه شهید بهشتی و همه سازمان‌هایی که می‌توانند در فضای علمی کمک کنند، استفاده کنیم.
 
$RelatedLink : سایت اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی
$Source : سایت اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی
تاریخ انتشار: 1396/10/20 - 10:51
دسترسی سریع
تاریخ های مهم
ارسال خلاصه مقاله
از 1396/10/25 تا 1396/12/01
داوری چکیده مقاله
از 1396/11/25 تا 1396/11/30

 

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه فردوسی مشهد
روزهای کنفرانس:
از 1396/12/09 تا 1396/12/09
دبیر : دکتر جواد عباسی
دبیر علمی : دکتر زهیر صیامیان
دبیر اجرایی : مهندس جعفر زارع
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک