نخستین همایش ملی وقف و علم و فناوری

مشاهده خبر

زارع: خروجی اقتصاد دانش بنیان باید رفاه اجتماعی باشد/ ذاکری: روند تولید، اشتغال و توسعه با وقف علم و فناوری تسریع می‌یابد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از خراسان رضوی؛ جعفر زارع در نشست هم اندیشی وقف علم و فناوری در دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد، هدف از تشکیل کمیته یاوران وقف و فناوری در استان را محتوی‌سازی، ترویج و فرهنگ‌سازی و جهت‌دهی موقوفات به سمت نیازهای روز جامعه در زمینه توسعه علم و فناوری و ایجاد اشتغال دانش‌بنیان عنوان کرد.

وی بیان کرد: مقاوم‌سازی اقتصاد در کشورمان از سال ۸۹ با هدف رشد پویا در شاخصه‌های اقتصاد مطرح شد و در سال ۹۲ در قالب سیاست‌های اقتصادی مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد.

مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری اظهار کرد: فعالیت های کمیته در چهار حوزه اصلی چون نهادسازی، محتواسازی، ترویج و فرهنگسازی و همچنین بهره‌برداری تعریف می شود.

وی ادامه داد: به منظور ورود حداکثری و مستمر به موضوع وقف علم و فناوری و به جهت جریان‌سازی و گفتمان‌سازی موضوع، نهادسازی بحث مهم و راهبردی است. این حوزه شامل ایجاد کمیته های تخصصی یاوران وقف علم و فناوری ذیل اداره کل اوقاف و امور خیریه استان بوده که این کمیته‌ها در شهرستان‌ها و استان‌های کشور باید حضور فعال داشته باشند و این کمیته توانسته در راه اندازی برخی از کمیته‌های یاوران وقف علم و فناوری در بجنورد،قم، اصفهان، امل، بابل و نیشابور و کاشمر نقش موثری داشته است.

زارع با اشاره به شاخص‌های اقتصادی دانش بنیان از منظر بانک جهانی، افزود: بنیان کسب و کار، توسعه منابع انسانی، نوآوری و ابتکار، توسعه فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات از جمله  شاخص‌های اقتصاد دانش بنیان است.

وی با اشاره به سرعت رو به رشد کشور در پیشرقت و توسعه علمی و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در سرعت بخشیدن به این پیشرفت، بر اساس الگوی اسلامی ایرانی به لزوم گسترش موضوع وقف علم و فناوری تاکید  کرد و گفت: ورود این بحث به حوزه‌های پژوهشی و حتی توسعه اشتغال دانش‌بنیان بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری عنوان کرد: در موضوع وقف علم و فناوری آن چیزی که بسیار مهم است شفاف‌سازی نتایج وقف علم و فناوری برای واقف است.

وی به برخی فعالیت‌های کمیته یاوران وقف علم و فناوری در حوزه ترویج و فرهنگ‌سازی اشاره کرد و گفت: برگزاری همایش‌های استانی وقف علم و فناوری از جمله این فعالیت‌ها است.

وی همکاری نهادهای مختلف در مدیریت طرح وقف علم و فناوری را در سه محور عنوان کرد و گفت: توسعه فناوری از محل موقوفات، جریان سرمایه‌ای وقف، همکاری در ترویج فرهنگ‌سازی، تولید محتوا و ایجاد زمینه‌های حقوقی و قانونی در حوزه تولید محتوا و برگزاری همایش‌ وقف علم و فناوری در اسفند ماه جاری از جمله اقدامات پیش رو در زمینه توسعه وقف علم و فناوری است.

زارع  بیان کرد: توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های مورد نیاز کشور از محل گسترش جریان وقف علم و فناوری یکی از اهداف موقوفات علم و فناوری است.

وی توسعه فناوری را پیش نیاز تحقیق و توسعه عنوان و ابراز کرد: رتبه ایران در اقتصاد دانش بنیان ۷۸  است بطوریکه می‌توان گفت در سال ۲۰۱۶ رتبه ایران نسبت به سایر کشورها در شاخص رتبه بندی اقتصادی دانش بنیان در دنیا بسیار ضعیف است.

مسئول امور کمیته یاوران وقف علم و فناوری یکی از دلایل کسب چنین رتبه پایین را،  نامطلوب بودن وضعیت اقتصاد کشور دانست گفت: کشور ما قدرت انگیزشی لازم را برای تولید، انتشار و بکارگیری دانش ندارد. خروجی اقتصاد دانش بنیان باید رفاه اجتماعی باشد.

زارع به فواید اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: نقش کمتر مواد اولیه در تولید، افزایش مستمر بهره‌وری نهادهای تولید، به کارگیری فناوری‌های بالا با کاهش آلودگی در جریان تولید، امکان بازیافت مواد زاید از جمله  این فواید است.

وی در پایان گفت: با توجه به پتانسیل بالای موضوع وقف و به منظور تبیین جایگاه وقف علم و فناوری و نقش آن در حوزه تمدن سازی ایرانی اسلامی و کارکردهای موضوع وقف علم و فناوری در جریان توسعه علم و فناوری کشور، تولید محتوا نقش اساسی را داراست.

 

روند تولید، اشتغال و توسعه با وقف علم و فناوری تسریع می‌یابد

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک مشهد با تاکید بر وقف مشارکتی علم و فناوری گفت: روند تولید، اشتغال و توسعه با وقف علم و فناوری تسریع می‌یابد.

محمد ذاکری به تاریخچه وقف علمی اشاره و اظهار کرد: اولین گام‌های وقف علمی با ظهور و بروز مکتب‌خانه ها، مدارس قدیم، دانشگاه‌ها و کتابخانه‌ هایی که توسط خیران احداث شده مشهود است.

وی یکی از مهم‌ترین رکن‌های اقتصاد مقاومتی را اقتصاددانش بنیان دانست و افزود: مؤلفه این نوع اقتصاد، علم و فناوری است.

وی گفت: با وقف علم و فناوری می‌توان به روند تولید، اشتغال و توسعه تسریع داد.

ذاکری عنوان کرد: با توجه به پیچیدگی‌های جامعه امروزی نسبت به جوامع گذشته ضرورت  دارد واقفین در توسعه علم و فناوری بیش از پیش همت کنند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 1 مشهد به ضرورت برجسته کردن نقش وقف در زندگی روزمره مردم به ویژه در حوزه ایجاد اشتغال پایدار اشاره کرد و گفت: وقف در حوزه علم و فناوری بر زندگی آنها تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.

وی تاکید کرد: در بخش تبلیغات و اجرایی شدن گفتمان علم و فناوری کار گسترده‌ای باید انجام شود.

ذاکری به وقف علم و فناوری در جامعه کنونی تاکید و ابراز کرد: پژوهشکده رویان نیز نمونه بارزی از ورود خیران به عرصه وقف علم و فناوری است که در حوزه پژوهش به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته است.

وی خاطرنشان کرد: اکثریت  وقف‌ها در حوزه علم و فناوری توسط نخبگان صورت گرفته است که باید برای مشارکت مردم و ایجاد انگیزه در واقفان عام نیز باید در بخش تبلیغات و اجرایی شدن گفتمان علم و فناوری کار گسترده ای انجام شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 1 مشهد ضمن تاکید بر اینکه وقف‌ها باید متناسب با نیاز جامعه صورت بگیرد، افزود: نیات واقفان را باید به سمت نیازهای روز سوق دارد و این مهم یک ضرورت انکارناپذیر است.

وی با اشاره به اینکه وقف علم و فناوری امروزه یک نیاز و یک ضروت محسوب می‌شود، گفت: وقف جمعی ثمربخش ترین راه توسعه علم و فناوری است چراکه وقف منابع مورد نیاز برای تحقیق و پژوهش در همه زمینه های علمی را فراهم می کند.

ذاکری با بیان اینکه همیشه خیران در هر حوزه‌ای کمک حال بوده‌اند، افزود: نقش خیران در حمایت مالی به فعالان در عرصه‌های مختلف انکارناپذیر است و شاهد هستیم که در هر حوزه ای که فعالان مربوطه از ادامه کار به دلایل مالی ناامید می‌شوند به سمت خیران می‌روند و درخواست کمک از آنان دارند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نمونه بارزی از نقش پررنگ خیران در حوزه درمانی این است که از 60 مرکز درمانی در مشهد  57 مورد توسط خیران احداث شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 1 مشهد با اشاره به اینکه اوقاف شفاف‌ترین وضعیت مالی را دارد، اظهار کرد: سامانه جامع موقوفات که در سال 90 راه اندازی شد بستری مناسبی را برای جمع‌آوری تمامی امورات وقفی فراهم آورد.

وی یادآور شد: 20 درصد از عواید موقوفات برای احیا، بهره وری و توسعه موقوفات مورد نیاز روز جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.انتهای پیام/

$RelatedLink : خبرگزاری علم و فناوری استان خراسان رضوی
$Source : خبرگزاری علم و فناوری استان خراسان رضوی
تاریخ انتشار: 1396/10/20 - 11:8
دسترسی سریع
تاریخ های مهم
ارسال خلاصه مقاله
از 1396/10/25 تا 1396/12/01
داوری چکیده مقاله
از 1396/11/25 تا 1396/11/30

 

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه فردوسی مشهد
روزهای کنفرانس:
از 1396/12/09 تا 1396/12/09
دبیر : دکتر جواد عباسی
دبیر علمی : دکتر زهیر صیامیان
دبیر اجرایی : مهندس جعفر زارع
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک