اولین همایش ملی علوم انسانی، تولید و صنعت

معرفی

طی سه دهۀ اخیر، ضرورت ارتباط هرچه بیشتر و مؤثرتر مجامع علمی و پژوهشی با صنایع و سازمان­ها بیش از پیش آشکار و مورد تأکید واقع شده است؛ تا جایی که صاحب‏نظران، وضعیت کنونی را انقلاب دوم دانشگاه‏ها و پژوهشگاه­ها می‏نامند،که طی آن مراکز علمی باید فراتر از کارکرد‏های سنتی آموزش و پژوهش، کارآفرین باشند و با گستره‏ای وسیع‏تر از دانشجویان و فارغ‏التحصیلان خود ارتباط و تعامل سازنده برقرار کنند. علی­رغم آنکه محققان تعامل دوسویه صنعت و مجامع علمی را عامل زنده نگه­داشتن روحیه تحقیق و پژوهش و نوآوری از یکسو، و ارائه افق­های جدید برای صنعت از سوی دیگر می­دانند، متاسفانه این پیوند خصوصاً میان علوم انسانی و صنعت در تمام جوامع و بالاخص در جوامع درحال توسعه، همچون کشور ما به خوبی صورت نگرفته است.

درسالهای اخیر باپیگیری سیاست­ها و برنامه ­های توسعه علمی، خوشبختانه شاهد رشد قابل توجه تولیدات علمی در کشور بوده ­ایم،ولی آنچه که میتواند این رشد را به توسعه پایدار کشورگره زده و موجب پویایی و اثربخشی مؤسسات علمی شود، بکارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای علمی در جهت تعالی و رفاه جامعه است. تعاملات فعال،سازنده و هم­ افزای مراکز علمی ـ پژوهشی با محیط پیرامون به طورعام، و صنعت به طورخاص، یکی از مبانی توسعه این مراکز و مطالبات جامعه از این نهاد پیچیده و سرنوشت‌ساز است.

متاسفانه عوامل متعددی از جمله تفاوت­های ماهیتی این دو حوزه،و همچنیننظام­هایانگیزشیمتفاوتحاکمبرایندونوعسازمان سبب رشد و توسعه هر دو حوزه بدون تعامل متقابل آنها شده، و گسست عمیقی را دامن زده است که منجر به بی­مفهومی و رکود کارکرد هر دو حوزه و حتی بعضاً افزایش آثار زیان‌بار آنها برای جامعه انسانی شده ­است.

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، بنا به یکی از اهداف خود در چشم‏انداز آتی، که «پاسخگویی به نیازهای علمی و فناورانۀ جامعه و تعامل سازنده در عرصه ملی، منطقه­ای، آسیایی و جهانی» است، و پس از برگزاری موفق «جشنواره پایان‌نامه های برتر علوم انسانی در زمینه تولید و اشتغال» در اسفندماه 96، رسالت دارد تا در جهت ابقای این پیوند حیاتی اهتمام ورزد. همچنین با توجه به نامگذاری سال 1397 به نام «سال حمایت از کالای ایرانی»، باید توجه داشت که این شعار به معنای دقیق و عمیق خود خواستار ارتباطی مستحکم‌تر میان انسان ایرانی و صنعت ایرانی است و یکی از مهم‎ترین حوزه‌های دانشی که می‌تواند به بررسی، تحلیل و ارتقای این رابطه یاری رساند علوم انسانی است. براین اساس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در راستای اهداف والا و ظرفیت بی­بدیل خود در حوزه علوم انسانی، در نظر دارد گام نخست را در مسیر این پیوند، با برگزاری نشست­های علمی و عملیاتی با پیشکسوتان و متخصصان حوزه علوم انسانی و صاحبان صنایع و سازمان­های پیشرو و موفق در سطح کشور و همچنین برپایی «همایش ملی ارتباط علوم انسانی، تولید و صنعت» بردارد، تا ضمن کشف و شناسایی پتانسیل­های موجود در هر دو حوزه و معرفی الگوهای موفق در پیوند این دوحوزه، به راهکارهایی برای تعامل پربار حوزه علوم انسانی و صنعت دست یابد.

محورها
اخبار
مهلت ارسال چکیده مقاله تا 30 دی و اصل مقاله تا 15 بهمن ماه تمدید شد
مهلت ارسال چکیده مقاله تا 30 آذر و اصل مقاله تا 15 دی ماه تمدید شد
نشست تخصصی گفتگوی صنعت و علوم انسانی، برگزار شد
پیش همایش سیاست، حقوق، تاریخ، تولید و صنعت برگزار می گردد
نشست نخست کارگروه روان شناسی، اخلاق، علوم تربیتی، تولید و صنعت برگزار شد
دومین نشست کارگروه اقتصاد، مدیریت، تولید و صنعت برگزار شد
نشست مدیران کارگروههای تخصصی، همایش «علوم انسانی، تولید و صنعت» برگزار شد
با حضور آقای دکتر قبادی ریاست پژوهشگاه دومین نشست کارگروه روان شناسی، اخلاق، علوم تربیتی، تولید و صنعت برگزار شد
نشست نخست کارگروه اقتصاد، مدیریت، تولید و صنعت برگزار شد
نشست نخست کارگروه علوم اجتماعی، تولید و صنعت برگزار شد
نشست نخست کارگروه حقوق، تاریخ، علوم سیاسی، تولید و صنعت برگزار شد
دکتر بهروز دری به عنوان دبیر «همایش علوم انسانی، تولید و صنعت» منصوب شد
جلسه شورای سیاست‌گذاری همایش ملی «علوم انسانی، تولید و صنعت» برگزار شد
نشست کمیته علمی، همایش ملی «علوم انسانی، تولید و صنعت» برگزار شد
 • دسترسی سریع
  تاریخ های مهم

  ارسال خلاصه مقاله:

  از 1397/07/09 تا 1397/10/30

  ارسال متن کامل مقاله:

  از 1397/07/09 تا 1397/11/15

  داوری متن کامل مقاله 

  از 1397/11/30 تا 1397/11/30

  ثبت نام فردی شرکت کنندگان:

  از 1397/08/01 تا 1397/12/03

  اطلاعات کنفرانس
   
  پزوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
  روزهای کنفرانس:
  از 1397/12/05 تا 1397/12/06

  رئیس همایش: دکتر حسینعلی قبادی

  دبیر شورای سیاست‌گذاری و رئیس دبیرخانه: دکتر مهرنوش هدایتی

  دبیر : دکتر بهروز دری
  دبیر علمی : دکتر بهروز دری نوگورانی
  دبیر اجرایی : دکتر روح الله کریمی
  كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
  طراحی و اجرا: شرکت آداک