English
اولین همایش ملی فیروزه: صنعت و فرهنگ

معرفی
فیروزه: صنعت و فرهنگ
بدون ترديد معادن و صنایع معدنی به عنوان زيربناي توسعه صنعتي و اقتصادي، از اهميت قابل ملاحظه اي در توسعه پايدار كشور برخوردار مي باشند. بعلاوه باید توجه داشت که اهمیت معادن نه تنها به خاطر تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع، بلکه به دلایل پرشمار دیگری از جمله رشد اقتصادی منطقه، اشتغالزایی (چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم)، گردشگری و زمین گردشگری و در موارد خواص مواردی چون دلایل باستان شناسی، تاریخی، هنری، صنایع دستی و ... بسیار قابل توجه می باشد.
در اين ميان معدن فيروزه نيشابور نه تنها از لحاظ معدني، اقتصادی و گردشگری، بلكه و به عنوان يك سرمايه باستاني و ملی اهميت دوچنداني يافته است. بدون ترديد معدن فيروزه نيشابور يکي از قديمي ترين معادن جهان است و می توان آن را «قديمي ترين معدن فعال جهان» ناميد. سابقه فعالیت اين معدن به گواه شواهد باستان شناسي تا 4360 پیش از میلاد به اثبات رسيده است ولي به جرأت مي توان قدمت معدن را بيشتر از آن نيز برآورد نمود. بعلاوه از نظر کیفیت فیروزه تولیدی نیز (با وجود كشف و راه اندازی معادن زیادي در آمريكا و چين در سال های اخیر) کماکان فیروزه نیشابور به عنوان مرغوب ترین فیروزه جهان مطرح می باشد. دليل تمايز فيروزه نيشابور از ديگر فيروزه هاي موجود در جهان رنگ و کیفیت بي نظير و منحصر به فرد آن است. به صورتي كه در اغلب نقاط جهان فيروزه نيشابور را با نام اختصاصي «فيروزه آبي» مي شناسند. امروزه معدن فيروزه با توليد ساليانه 50 تن سنگ خام فيروزه و بیش از 160 نفر پرسنل شاغل یکی از کارآفرین ترین معادن کشور بوده و با ایجاد هزاران نفر اشتغال غیرمستقیم یکی از موفق ترین صنایع استان می باشد.
در نتیجه، واضح است که نگاه کلی به این معدن به صورت خاص و صنعت فیروزه به صورت عام نباید به صورت یک حرفه یا صنعت محلی باشد بلکه باید به آن به عنوان یک مزیت نسبی منحصر به فرد در زمینه های فراوانی از جمله صنعت جواهرات و سنگ های قیمتی، صنعت توریزم و گردشگری، صنایع دستی، تجارت و بازرگانی و ... نگاه کرد.
با نگاه دقیق تری به این صنعت کهن می توان دلایل ریشه ای مشکلات موجود در آن را به چهار دسته زیر تقسیم نمود:
 1. بدنه سالخورده و نگاه سنتی حاکم بر صنعت فیروزه در تمام بخش ها.
 2. عدم وجود اطلاعات عمومی کافی و صحیح درباره فیروزه در بین عموم مردم حتی در سطح شهرستان.
 3. عدم وجود اطلاعات تخصصی مناسب و صحیح در بین مسئولین و متخصصین در گرایش های مختلف مرتبط با فیروزه.
 4. عدم وجود تحقیقات، مقالات و رفرنس های علمی معتبر در مورد فیروزه و صنعت فیروزه در تمام زمینه ها.
یکی از اقداماتی که می تواند در تمام این زمینه ها منشاء اثر باشد برگزاری همایشی در زشمینه صنعت فیروزه و مسایل فرهنگی مرتبط با آن است. بدون شک برگزاری همایشی در این زمینه علاوه بر ایجاد شور و شوق اجتماعی و بالا بردن اطلاعات عمومی در زمینه فیروزه، می تواند باعث تولید و ارائه آثار علمی مرتبط با زمینه های تخصصی مختلف، آشنایی هرچه بیشتر مسئولین، متخصصین و سرمایه گزاران با این صنعت و از همه مهم تر ارائه ایده ها و مشخص شدن راه های جدیدی برای توسعه در زمینه های مختلف معدنی، فرآوری، مارکتینگ، توسعه بازار، گردشگری و صنایع دستی، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و دیگر زمینه های مرتبط با فیروزه شود.
بعلاوه سعی بر آن بوده است تا با برگزاری نمایشگاه و پانل های تخصصی در کنار همایش وجهه تخصصی بیشتری به آن داده شود و فضای همایش هرچه بیشتر به صنعت نزدیک گردد.
 
محورها
اخبار
 • دسترسی سریع
  تاریخ های مهم
  زمان بندی برای ارسال مقالات در همایش "فیرزوه: صنعت و فرهنگ"
   
   آخرین مهلت برای دریافت کلیه مقالات* در تمامی حوزه ها تا تاریخ  از تاریخ 1396/06/15 
   
   *: در حوزه علوم انسانی و اجتماعی دریافت مقالات و داوری آنها  به صورت دو مرحله ای و به قرار زیر است: 
    آخرین مهلت دریافت چکیده تا 1396/5/15
    آخرین مهلت ارسال اصل مقالات 1396/6/15
   
  اعلام نتایج داوری مقالات 1396/7/15
  مهلت ثبت نام از تاریخ 1396/6/20 تا 1397/7/20
  اطلاعات کنفرانس
   
  دانشگاه نیشابور
  روزهای کنفرانس:
  از 1396/07/25 تا 1396/07/27

  ریاست همایش: دکتر حسن صادقی سمرجانی

  دبیر علمی : دکتر عمران گاراژیان
  دبیر اجرایی : مهندس حامد فضلیانی
  كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
  طراحی و اجرا: شرکت آداک