English

جامعه پایدار و جایگاه موزه ها در ترویج علم سبز

معرفی

پنجمین همایش سالانه موزه علوم و فناوری

«جامعه پایدار و جایگاه موزه ها در ترویج علم سبز»

زمان 26 الی 27 آبان ماه

28 آبان کارگاه آموزشی

محل برگزاری: سالن همایش های موزه ملی ایران

 

موزه علوم و فناوری ایران به عنوان موسسه ای پژوهشیوابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرده است ودر تكميل نهادهاي مرتبط با توسعه نظام علم و فناوري كشور ايجاد شده است.اين موزه با نمايش پايه هاي دانش و تحول فناوري، مأموريت دارد نسبت به هم افزايي دانش، اشاعه تفكر علمي، ارتقاي سطح زندگي و تعالي روح انسان قدم بردارد. موزه علوم و فناوري ج.ا.ا در افق چشم اندازكشور، سازماني است پويا كه تلاش دارد به مردم و دانش پژوهان در سرتاسر كشور كمك نمايد تا به ظرفيت هاي كامل خود آگاهي يافته و از دانش خود براي خلاقيت و نوآوري براي يك زندگي بهتر استفاده نمايند. اين هدف به ما كمك مي كند تا با برنامه ريزي هاي مناسب و نيز بهره گيري از منابع انساني، دانش­مدار و امكانات موثر، دستيابي به اين مهم را امكان پذير نماييم. به ترتيبي كه بتوانيم اولين موسسه اطلاع رساني علمي و آموزشي مشاهده محور ملي در كشور، در حد بهترين در منطقه و داراي جايگاه معتبري در جهان باشیم.

رسیدن به چنین اهداف کلان و مهم نیازمند برنامه ریزی و فعالیت های گسترده ای در حوزه های گوناگون می باشد که براساس برنامه های موزه علوم و فناوری  با طرح ریزی و انجام فعالیت های متنوع قصد نیل به آنها را دارد که یکی از عمدترین این فعالیت ها برگزاری همایش بصورت سالانه در حوزه موزه و ترویج علم و فناوری می باشد.

همایش موزه علوم و فناوری به عنوان تنها رخداد علمی مستمر در حیطه موزه داری و ترویج علم می باشد که باهدف گردهمایی و هم اندیشی صاحبنظران این حوزه و ارتقای ادبیات علمی و استفاده از تجربیات کشورهای موفق در این حوزه ها در میان همایش های که هر ساله در کشور برگزار می گردند در نوع خود بی نظیر و منحصر بفرد می باشد.   

برهمین اساس اولین همایش موزه علوم و فناوری در قالب کارگاه «نقش موزه های علوم و فناوری در توسعه نظام علمی کشور» درسال 90 با حضور آقایان اینجیت کومار موگات پای، مدیر کل اسبق ان سی اس ام هندوستان و دکتر یوسلان نور متخصص بخش سیاست علمی و توسعه پایدار و بخش علوم طبیعی در محل موزه ملک برگزار شد. دومین گردهمایی موزه علوم و فناوری با عنوان « پیشینه، حال و آینده علم در موزه های علوم و فناوری » در تاريخ 31 ارديبهشت لغايت 2 خرداد سال 1391در محل موزه ملک و با حضور پروفسور پاتریشیا ریچ، مدیر ساینس سنتر موناش(Monash Science Centre) استرالیا و یکی از دیرینه شناسان برجسته جهان برگزار و با استقبال فراوان مسئولین و اساتید این حوزه رو به رو شد. سومین گردهمایی موزه علوم و فناوری با عنوان «آموزش غیررسمی در موزه‌ها و مراکز علم» در راستای همگانی سازی علم و گسترش و نهادینه‌سازی آموزش در تاریخ 26 تا 28 آبان سال 1392 در محل سالن همایش های موزه ملی و با حضور آقای پروفسور فیورنزو مارکو گالی مدیر موزه لئوناردو داوینچی ایتالیا، به همراه نمایشگاه های جنبی از شرکت ها و مراکز علمی و آموزشی و کارگاه های آموزشی برگزار گردید.چهارمین همایش موزه علوم فناوری با رویکردی فرهنگی به ترویج علم در تاریخ 27 و 28 آبان ماه در محل کتابخانه دانشگاه تهران سالن علامه امینی با عنوان «ترویج علم در موزه ها و مراکز فرهنگی» و با حضور جیت ترندل رئیس شورای بین المللی موزه های علوم و فناوری برگزار گردید.

به یاری و توفیق الهی امسال در پنجمین سال برگزاری همایش سالانه موزه علوم و فناوری قرار داریم و نظر به چالش ها و مشکلات فراوان محیط زیستی فراروی جامعه بشری در عصر حاضر و نقش علم در بوجود آوردن و حل این چالش های، همچنین نامگذاری روز جهانی موزه ها در سال 2015 به عنوان «موزه ها برای یک جامعه پایدار» پنجمین همایش موزه علوم و فناوری در روزهای 26 تا 27 آبان ماه با عنوان «جامعه پایدار و جایگاه موزه ها در ترویج علم سبز» در محل سالن همایش های موزه ملی ایران برگزار خواهد شد. لذا از تمامی صاحب نظران و علاقه مندان دعوت می شود، مقاله های خود را تا پایان مهر ماه از طریق وبگاه رسمی همایش به نشانیwww.irstm.irارسال کنند. همچنین اقای دکتردکتر آندریاس گاندل وین قائم مقام مدیر مجموعه ها و نمایشگاه های موزه دویچه مونیخ به عنوان مهمان ویژه های جهت بهره گیری از تجربیات سایر کشورها در این زمینه در همایش حضور پیدا خواهند کرد و روز پنچ شنبه 28 آبان ماه اقدام به برگزاری کارگاه خواهند نمود.

تاکنون موزه ملی ایران، مرکز تحقیقات سیاست گذاری علمی کشور، سازمان حفاظت از محیط زیست، انجمن ترویج علم، مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری از این همایش حمایت مادی و معنوی نموده اند و سایر سازمان های علاقمند می تواند جهت مشارکت و حمایت از همایش به وب سایت همایش مراجعه کنند.

محورهای همایش:

1) گسترش علم و فناوری و سرنوشت محیط زیست

2) موزه ها و نقش آنها در جلب توجه افکار عمومی به چالش های محیط زیست

3) شیوه های آموزش محیط زیست در موزه ها

4) موزه ها و گسترش فرهنگ حفظ محیط زیست

5) نقش سیاست گذاری های کلان علمی، پژوهشی و آموزشی در حمایت از محیط زیست

جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه رسمی همایش به آدرس www.irstm.irو یا شماره تلفن 88914883 تماس حاصل بفرمایید.

  

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

 

ارسال متن کامل مقاله:
از 1394/02/01 تا 1394/07/30
داوری متن کامل مقاله :
از 1394/05/20 تا 1394/08/10
نتایج نهایی متن کامل مقاله:
از 1394/08/10 تا 1394/08/15
ثبت نام فردی شرکت کنندگان:
از 1394/05/14 تا 1394/08/25  

 

اطلاعات کنفرانس
 
موزه علوم و فناوری
روزهای کنفرانس:
از 1394/08/26 تا 1394/08/28

 

 

دبیر علمی : دکتر بختیار محمودپور
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک