English

همایش بین المللی علوم انسانی اسلامی

معرفی

همایش بین‌المللی علوم انسانی اسلامی

 

"ما در زمینه‌ی علوم انساني احتياج به تحقيق و نوآوري داريم. مواد و مفاهيم اساسي‌اي هم كه بر اساس آن مي‌توان حقوق، اقتصاد، سياست و ساير بخش‌هاي اساسي علوم انساني را شكل داد و توليد و فراوري كرد، به معناي حقيقي كلمه در فرهنگ عميق اسلامي ما وجود دارد كه بايد از آن استفاده كنيم."

(مقام معظم رهبری)

 

وضعیت عالم در حال حاضر تحت سیطره مدرنیته است، اگرچه تعالیم و نظریه‌های مدرن در تقابل با تعالیم اسکولاستیکی قرار دارد؛ اما در ادامه همان تمدن و فرهنگ شکل گرفته است. مدرسان و دانشمندان عصر جدید، اگرچه، جهان جدید و در نتیجه سؤالات و پاسخ های جدیدی را توضیح می‌دادند اما برای سؤالات و نیازهای خاص زیست بوم فرهنگی خویش تلاش می‌کردند.

با گسترش آوازه فرهنگ و تمدن غربی به دیگر سرزمین ها، علاوه بر منسوجات و محصولات کارگاه‌ها و کارخانجات غربی و افزون بر اندیشه و افکار جدید غربی، دانشگاه‌ها نیز به عنوان مراکز اصلی تمدن ساز به تقلید در سرزمین های جدید ساخته شدند. مدارس سنتی در سرزمین های مقصد، آرام آرام بوی بی فایدگی و کهنگی و جای خود را به مراکز جدید علمی دادند. برای پر کردن دانشگاه نیز علاوه بر اعزام دانشجو به اروپا یا وارد کردن استاد از آنجا، کتاب‌های آنجا ترجمه می‌گردید تا علم جدید و به همراه آن راه حل برای معضلات جدید کشف گردد.

از اواخر قرن نوزده و ابتدای قرن بیستم، به تدریج زمزمه‌های ناراستی این مفروض بسیار پر دلالت زیر سؤال رفت. اگرچه این واکنش های منفی یک پایه علمی و یک پایه فرهنگی داشت، آن اعتراضات، زمینه اعتراضات مشابهی را در درون جهان اسلام بنا گذاشت. در درون جهان اسلام، هم آوا با این اعتراضات، کسانی با شعار «بازگشت به خویشتن» و بازخوانی نو بر پایه قرآن و سنت ، خواستار دانشگاه‌هایی شدند که در آن آموزه‌های قرآنی، درکنار/درعوض افکار و

اندیشه‌های مسیحی، یهودی یا کفرآمیز غربی، تدریس گردد. این روند را اصطلاحاً اسلامی سازی علوم انسانی می‌نامند. اسلامي سازي معرفت و توليد علم اسلامي نوعي مواجهه با گستره سكولاريزاسيون غربي است. تمدن غربي با تقدس زدايي از عالم و هستي به يك فهم طبيعي و فيزيكي از آن قناعت ورزيده است و از رهگذر همين قناعت، به موضع انكار ماسواي اين طبيعت خاكي رسيده است.

علوم انساني متعارف، مبتني بر فلسفه‌هایی هستند كه مبنايش مادی¬گری است. بر این مبنا انسان حیوان انگاشته می‌شود". در این راستا توليد فلسفه علم اسلامي و نظریه‌پردازی در حوزه‌های مختلف علوم انسانی اصلي‌ترين گام در اسلامی سازی معرفت و بنا نهادن تمدن نوین اسلامی بر پایه دانشی است كه با استمداد از منبع وحي و در کنار سایر روش‌های پذیرفته‌شده زمینه را برای مرجعیت علمی ایران اسلامی در جهان فراهم خواهد نمود.

از آنجا که اسلامی سازی علوم انسانی مستلزم نوآوری و تغییر مبنای آموزش علوم انسانی از ترجمه محوری به تفکر محوری است قطعاً نه‌تنها طبق گفته‌ی منتقدان ضدیت با تعامل با جریان علمی متعارف نیست، بلکه باروری روزافزون اندیشه محققان، صاحب‌نظران، اساتید و دانشجویان دانش را به همراه خواهد داشت.

در همین راستا دانشگاه پیام نور استان گیلان در نظر دارد در راستای تحقق اهداف علمی و انقلابی و در ادامه فعالیت¬های پیشین خود، در موضوع تحول در علوم انسانی، به کمک همه اساتید معظم حوزه و دانشگاه و با مشارکت و مساعدت مجموعه¬ای از دانشگاه¬ها، مراکز و مؤسسات علمی و پژوهشی، همایش بین‌المللی علوم انسانی اسلامی را برگزار نماید.

الزامات پرداخت به علوم انسانی اسلامی:

1.         ضرورت دینی اهمیت به علوم انسانی و ارائه الگوی تمدنی برای جهان اسلام؛

2.         تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر ساماندهی وضع علوم انسانی در کشور؛

3.         توجه به جایگاه برجسته علوم انسانی در تدوین، برنامه‌ریزی و تصمیم‌های کلان و خرد کشور، چه در مرحله هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها و چه در مرحله مطالعاتی؛ و تأثیرات حائز اهمیت آن در ساخت جامعه جدید و راه‌حلی برای دغدغه توسعه‌نیافتگی، نازایی و ایستایی علمی و تکنولوژیکی، رشدنیافتگی کشور؛

4.         عدم توجه و رویکرد کاربردی به علوم انسانی در ایران نگرش سطحی و دست‌دوم به آن.

اهداف همایش:

-          زمینه‌سازی براي نوآوری، تحول و تعالي علوم انساني، به‌منظور دستیابی به علوم انسانی اسلامی؛

-          دستيابي به الگوهاي مناسب روش‌شناختی برای نقد و بررسي علوم انسانی رايج و دستاوردهاي آن؛

-          كمك به ايجاد روش‌شناسی صحيح، جامع و بهینه برای رویش علوم انسانی اسلامی (از سطح نظری و بنیادی تا سطح کاربردی)؛

-          نقد و بررسي روش‌های مورد استفاده در آثار علمی تولیدشده در قلمرو علوم انسانی اسلامی.

محورهای کلی:

-          تبیین وضعیت و آسیب شناسی مطالعات رشته های علوم انسانی در جهان اسلام و ایران

-          نقش نهادهای دولتی و غیردولتی در بومی سازی رشته های علوم انسانی

-          اسلام و مبانی نظری و فرانظری رشته های علوم انسانی

-          آسیب شناسی نظام آموزش و پرورش و کیفیت رشته های علوم انسانی در دانشگاه های ایران

رشته های تحت پوشش:

-          علوم سیاسی و روابط بین‌الملل

-          حقوق

-          فلسفه و فلسفه علم

-          روانشناسی، تعلیم و تربیت اسلامی

-          جامعه‌شناسی، مردم شناسی و ارتباطات

-          علوم مدیریتی

-          علوم اقتصادی

-          هنر، معماری و شهرسازی

-          زبان‌شناسی و ادبیاتفارسی

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

تاریخ برگزاری همایش :
01/ 03/ 95

آخرین مهلت ارسال چکیده و اصل مقالات :
95/02/01

آخرین مهلت ثبت نام در همایش :
95/02/01

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه پیام نور استان گیلان
روزهای کنفرانس:
از 1394/03/01 تا 1395/03/01
دبیر : حسن حبیبی
دبیر علمی : دکتر ابراهیم عزتی
دبیر اجرایی : جناب آقای محمد حسین نوروزی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک