English

اجلاس بین المللی رشد و توسعه شهری و حفاظت بافت تاریخی در حوزه اوراسیا

معرفی
icth2015

موسسه معماری ژاپن (AIJ) از 1990 برنامه هایی را در راستای همکاری بین المللی در این زمینه آغاز نموده است. یکی از این برنامه در 2003 با عنوان "کارگاه شبکه سازی و حفاظت از شهرهای تاریخی در آسیای شرقی و مرکزی" با هدف مشارکت میان موسسات علاقمند در منطقه تعیین شده، برگزار گردید. نخستین کارگاه در کونمینگ (چین) در اوایل 2004 برگزار شد و پس از آن برنامه هایی به صورت سالانه در مکان های مختلف نظیر سمرقند (ازبکستان)، باکو (آذربایجان)، اوفا (جمهوری باشقیرستان روسیه)، ارومچی (چین)، توکیو (ژاپن) و هوئین (ویتنام) برگزار گردیده است. هدف کارگاه ها تقویت مشارکت میان موسسات دغدغه مند و دولت های محلی و ایجاد شبکه بین المللی در میان این کشورها می باشد. با تلاش و زحمت فراوان رویکرد استراتژیک برای حفاظت از محیط زیست در آسیای مرکزی و شرقی در طول هفت سال گذشته شکل گرفته است.

از سال 2009، موسسه معماری ژاپن و شرکای آن با برگزاری برنامه های پیشین در راستای ارتقا استراتژی برای تحقق اصول و اهداف تلاش نموده اند. راه اندازی یک فروم سیاست گذاری برمبنای فضای موجود هدف جدید موسسه می باشد تا موسسات دغدغه مند را از کشورهای مذکور گرد هم آورند. در 2010، نخستین فروم سیاست گذاری در استانبول و در قالب یک برنامه مشترک توسط برنامه ریزی شهری استانبول و موسسه معماری ژاپن برگزار گردید و بیش از صد نفر از کشورهای اروپایی و آسیایی شرکت کردند. مقرر گردیده بود فروم دوم در سوکوبا ژاپن مورخ سپتامبر 2011 برگزار گردد اما به دلیل زلزله و سونامی مارچ 2011 کنسل گردید. پس از سه سال وقفه، موسسه معماری ژاپن تصمیم به برگزاری مجدد این برنامه با چشم اندازی تشویقی برای تقویت همکاری میان مشارکان و با رویکردی سیاست محور و با جزئیات علمی بیشتر اقدام نموده است. 

لذا سومین فروم سیاست گذاری در ایران و با تلاش همکاران ایرانی برگزار می گردد. از دغدغه های اصلی کنفرانس تهران- همدان مدیریت جمعیت و حفاظت از محیط زیست/میراث تاریخی و همچنین مشکل رشد سریع شهرها و شکل گیری مگاسیتی ها در مقابل متروک شدن شهرهای کوچک در این مناطق می باشد. تغییر از جمعیت شهری به اقتصاد پرونق تر مگا سیتی ها منجر به این اختلاف می گردد. تحولات سریع شهری در کنار توزیع نابرابر ثروت در کشور امکان مداخله صحیح را فراهم نمی کند. وضع استراتژی جدید جهت اصلاح این شرایط ضروری است. همکاری میان منطقه ای میان کشوره های توسعه یافته و در حال توسعه یک الزام است. تبادل تجربه و علم از طریق روابط میان بخشی سیاست محیط زیست/میراث تاریخی را تثبیت می کند.

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

فروم بین المللی سیاست گذاری رشد و حفاظت شهرهای تاریخی حوزه اوراسیا از دانشجویان، اساتید و محققان در زمینه های رشد شهری و حفاظت دعوت می نماید تا مقالات خود را در محورهای علمی ذیل ارائه دهند. محوره های اصلی کنفرانس شامل اختلاف منابع: مگا سیتی و شهرهای کوچک و حاشیه ای می باشد علاقه مندان می تواند مقالات خود را با توجه به فرمت تا تاریخ شنبه 24 مرداد 1394 به دبیرخانه کنفرانس و یا به رایانامه paper@icth2015.ir ارسال نمایند. 

آخرین مهلت ارسال اصل مقالات: شنبه 24 مرداد 1394
نتایج: یک شنبه 15 شهریور 1394
آخرین مهلت ثبت نام: جمعه 20 شهریور 1394

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه علم و صنعت ایران ، انستیتو مقاوم سازی لرزه ای ایران
روزهای کنفرانس:
از 1394/06/28 تا 1394/07/11

اوراسیا مناطق وسیع قاره ای از آسیا شرقی تا اروپا را تحت پوشش قرار داده و بعنوان خط اتصال تمدن های مختلفی از شرق و غرب است و همچنین تداعی گر تصویری خیالی از تاریخ این مناطق می باشد. از سال1980، مسئله رشد و کنترل جمعیت به دلیل تحولات و رشد سریع اقتصادی در آسیای جنوبی، شرقی و میانه که منجر به شکل گیری شهرهای بزرگ و مگا سیتی ها با جمعیتی بالغ بر 10 میلیون نفر شده، حائز اهمیت گردید. توکیو ، شانگهای، مانیل، بمبئ، تهران و استانبول از تمرکز بیش از حد جمعیت مهاجران دچار مشکل گردیده اند. روش های متداول برنامه ریزی شهری دیگر مناسب مواجه با مشکلات مدیریت شهری نمی باشند.

در موازات رشد جمعیتٰ مشکل دیگری در شهرها پدید آمده است: شهرهای کوچک و حاشیه ای .در بخش شمالی کره زمین، کشورهایی نظیر روسیه، ژاپن و کره با مشکلات جدی به دلیل کاهش جمعیت و پیر شدن جامعه و جا به جایی داخلی جمعیت مواجه شده اند. حتی گفته می شود که سایر ملت ها در نیم کره جنوبی نیز دیر یا زود با این مشکل رو به رو خواهند شد. پدیده دوگانه رشد و کاهش مشکلات اساسی ای هستند که اوراسیا را تهدید می کنند. 

علاوه بر این، از 1990 برخی تحولات جغرافیایی- سیاسی در این مناطق، موجب تغییرات شدید روابط بینا منطقه ای گردیده، که همراه با تشدید ارتباطات و توسعه‌ منطقه ای و شهری بوده است. این در حالی است که دگرگونی ها محیط منحصر به فرد تاریخی و زیست محیطی را در این مناطق تهدید کرده است. متخصصان و اساتید در زمان های مختلف ابعاد منفی این تغییرات زیست محیطی را که به دلیل جهانی شدن نیز تشدید گردیده است متذکر شده اند.

دبیر : احمد اخلاصی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک