دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران

معرفی
بيانيه پاياني دومين کنفرانس ملي هيدرولوژي ايران
 
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
دومين کنفرانس ملي هيدرولوژي ايران در روزهای 20 و 21 تيرماه 1396 توسط انجمن هيدرولوژي ايران در دانشگاه شهرکرد با حضور جمع کثيري از پژوهشگران، انديشمندان، کارشناسان و مديران اجرايي برگزار و بر اساس 362 مقاله ارائه شده در کنفرانس، موارد زير جمع بندي و به عنوان بيانيه پاياني کنفرانس ارائه گرديد:
 
1- نقش هيدرولوژي در تصميم گيري هاي مديريتي منابع آب سطحی و زيرزمينی بايد مورد توجه جدي دست اندر کاران و مدیران آب کشور قرار گيرد.
 
2- میزان آب تجدید شونده سالانه کشور از برآوردهاي قبلي (معادل 130 ميليارد متر مکعب) به میزان چشمگیری کاهش یافته و این مسئله نشان از محدوديت جدي منابع آب دارد. بر اين اساس پيشنهاد گرديد متوليان آب کشور بر اساس وضعيت جديد هيدرولوژيکی حوضه هاي آبريز، در ابعاد و ظرفيت طرح ها و پروژه هاي آبي جدید، تجديد نظر جدي نمایند.
 
3- منابع آبهاي زيرزميني عمده دشت هاي کشور به وضعيت بحراني رسيده و نياز است در انجام اقدامات احياء و تعادل بخشي آبخوان دشت هاي کشور با اولويت دشت هاي بحراني اهتمام بيشتري صورت پذيرد.
 
4- با عنايت به اينکه در سالهاي اخير روشهاي استفاده از آبهاي نامتعارف چون تصفيه پساب و شيرين کردن آب دريا برای مناطق مرکزی ایران در دستور کار دولت و مسئولين محترم قرار گرفته است، لازم است ضمن لحاظ ارزیابی زيست محيطي، استفاده از اين منابع آب به عنوان جایگزین طرح های تعریف شده انتقال آب بین حوضه ای در نظر گرفته شود.
 
5- تلقی از پساب ها به عنوان منابع آب جدید می تواند در دراز مدت آسیب پذیری سیستم های هیدرولوژیکی را بالا ببرد لذا توصیه می شود رویکرد یکپارچه و جامع نگرانه به همه منابع آب اعم از سطحی،‌ زیرزمینی و نامتعارف در قالب چرخه واحد آب در برنامه ریزی بهره برداری و توسعه منابع آب کشور مورد توجه قرار گیرد.
 
6- با توجه به وقوع تغيير اقليم و خشکسالي هاي سال های اخیر و اثرات غيرقابل انکار اين پديده ها بر وضعيت هيدرولوژيکي حوضه هاي آبريز، شرکت کنندگان تاکید نمودند برنامه ریزی های کارشناسانه و جامع نگر در راستای مدیریت خردمندانه حوضه های آبریز انجام گردد.
 
7- با توجه به جايگاه و نقش بي بديل آبخيزداري در حفاظت منابع آب و خاک حوضه هاي آبريز، پيشنهاد شد اهتمام جدي در اجراي برنامه هاي حفاظت آب و خاک با اولويت حوضه هاي آسیب پذیر از سوي دولت محترم صورت پذيرد.
 
در پایان شرکت کنندگان کنفرانس ضمن تشکر از انجمن هیدرولوژی ایران و دانشگاه شهرکرد در برگزاری موفقیت آمیز دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران خواستار ایفا نقش موثرتر در بهنگام سازی مطالعات هیدرولوژی حوضه های آبریز کشور بعنوان پیشنیاز اصلی مدیریت جامع منابع آب شدند.
 
با آرزوی توفیق 
شرکت کنندگان دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی ایران
شهرکرد 1396
محورها
اخبار
 • دسترسی سریع
  تاریخ های مهم

  تقویم کنفرانس

  آخرين مهلت ارسال  اصل مقالات 20 خرداد 1396

  (ارسال با تاخیر حداکثر تا 31 خرداد)

  تاريخ اعلام نتايج داوری 7 تيرماه 1396

  آخرين مهلت ثبت نام در كنفرانس 12 تيرماه 1396

  تاريخ برگزاری کنفرانس 20 و 21 تيرماه 1396 
   

  اطلاعات کنفرانس
   
  انجمن هيدرولوژي ایران
  روزهای کنفرانس:
  از 1396/04/20 تا 1396/04/21

  اطلاعات تکميلی:

  http://www.iranhydrology.net

  دبیر : دکتر روح الله فتاحی نافچی
  دبیر علمی : دکتر رسول ميرعباسی نجف آبادی
  دبیر اجرایی : دکتر خدايار عبدالهی
  كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
  طراحی و اجرا: شرکت آداک