English
هفتمین همایش ملی موزه ملی علوم و فناوری ایران "میراث علم و جامعه"

مستندسازی علمی

مستندسازی علمی

امروزه انتقال اطلاعات و عرضه مناسب میراث علمی و فناوری به جامعه بشری در راستای اشاعه اطلاعات، از جمله مهمترین هدف هر جامعه اطلاعاتی است.در واقع محیط های اطلاعاتی از جمله موزه ها در بردارنده اطلاعات ارزشمندی هستند و در حفظ میراث علمی کشور نقش بسزایی دارند. البته این به تنهایی کافی نیست و اطلاعات زمانی ارزش واقعی پیدا می­کنند که به درستی ذخیره شوند و در کوتاه ترین زمان ممکن به طور دقیق و صحیح بازیابی شوند، که این امر در هر زمینه­ای به سازماندهی و مستندسازی مناسب اطلاعات وابسته است.

از این رو آن چیزی که در جامعه علمی اهمیت دارد تبدیل علم و دانش تجربی به دانش مستند است. در واقع مستندسازی دانش و ایجاد شرایط مناسب در ترویج به موقع آن در جامعه، به طوری که تصمیم مناسبی گرفته شود حائز اهمیت است. این همان برقراری ارتباط بین علم و جامعه است. یعنی ایجاد بستری مناسب در ترویج دانش و در اختیار قرار دادن آن به جامعه علمی است.

در نتیجه با گذشت زمان، نقش موزه­ها به عنوانمراکزاطلاع­رسانیدر حفظ و صیانت از میراث علمی کشور، شیوه سازماندهی اطلاعات علمی و ایجاد نظم و یکدستی در مجموعه­های مختلف و در نهایت فراهم کردن شرایط مناسب برای تبادل اطلاعات در جامعه پررنگ تر می­شود.

                                                                                                        ژیلا ستاری

دسترسی سریع
تاریخ های مهم
اطلاعات کنفرانس
 
موزه ملی علوم و فناوری ایران
روزهای کنفرانس:
از 1396/10/12 تا 1396/10/14
دبیر علمی : سرکار خانم سیده زهرا اجاق
دبیر اجرایی : جناب آقای مهدی مولوی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک