English
سومین کنفرانس منطقه ای و دوازدهمین کنفرانس ملی تونل ایران

معرفی
itc2017

با توجه به اهمیت روزافزون تونل و فضاهای زیرزمینی، لزوم جهت ‏دهی به مطالعات، طرح‏ها و مسائل اجرایی این نوع سازه‏ها بیش از پیش مشهود می‏باشد. ایجاد و تقویت ظرفیت مطالعاتی و اجرایی در کشور، یک راهبرد اساسی برای دستیابی به اهداف برنامه های توسعه، تبادل اطلاعات، ارتقای عملکردها و توسعه توانمندی های فنی می باشد. در همین راستا انجمن تونل ایران به منظور گسترش، پیشبرد و ارتقای دانش فنی این صنعت و توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی، پژوهشی و اجرایی  با مشارکت متخصصان و صاحب نظران این صنعت فعالیت می نماید. با تاکید بر اینکه خط مشی انجمن تونل ایران بر مشارکت بیشتر اعضای انجمن می باشد انجمن تونل ایران از هرگونه  همکاری اعضای حقیقی و حقوقی و نیز افرادی که به هر نحو با صنعت تونل مرتبط هستند در هر یک از زمینه های مذکور استقبال می نماید. امید است که با همکاری اعضای انجمن و علاقمندان این رشته گام های موثری در جهت پیشبرد صنعت تونل ایران برداشته شود.

به منظور گسترش و پیشبرد و ارتقاء دانش فن و صنعت تونل‌سازی و فضاهای زیرزمینی و توسعه کمی و کبفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی، پژوهشی و اجرایی در زمینه‌های مربوط، انجمن تونل ایران تشکیل می‌گردد.

یجاد و تحکیم روابط علمی و تحقیقاتی و فنی در سطح ملی و بین‌المللی بین محققان و متخصصانی که به گونه‌ای با صنعت تونل سازی مرتبط می‌باشند.

1. همکاری با نهادهای اجرایی، علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی و بازنگری طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به موضوع فعالیت انجمن.

2. ترغیب و تشویق پژوهشگران و مجریان و دست اندرکاران در صنعت تونل‌سازی.

3. ارائه خدامات آموزشی و پژوهشی و فنی.

4. تشکیل گردهمایی‌های علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین المللی.

5. انتشار کتب و نشریات علمی.

 

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم
ارسال خلاصه مقاله:
از 1395/11/03 تا 1396/02/11
اعلام نتایج چکیده مقاله:
از 1396/03/18 تا 1396/03/19
ارسال متن کامل مقاله:
از 1396/03/18 تا 1396/05/07
داوری متن کامل مقاله :
از 1396/06/15 تا 1396/06/16
نتایج نهایی متن کامل مقاله:
از 1396/07/01 تا 1396/07/02

 

اطلاعات کنفرانس
 
انجمن تونل ایران
روزهای کنفرانس:
از 1396/09/06 تا 1396/09/08

امروزه، تغییرات سریع اقلیم در کره زمین و پیامدهای ناگوار آن که حاصل صنعتی شدن جوامع بشری در قرن اخیر بوده است، به عنوان یکی از دغدغه های اصلی بشر در جوامع بین المللی مطرح است. در این راستا، در سالهای اخیر، تمامی سازمانهای بین المللی مرتبط یکی از اهداف استراتژیک خود را یافتن راهکارهای عملی برای کند کردن این روند یا کاهش اثرات آن تعریف نموده اند. در این میان انجمن بین المللی تونل (ITA) نیز یکی از مأموریت های اصلی خود را روشن نمودن نقش تونلها و فضاهای زیرزمینی در کاهش اثرات این پدیده معرفی نموده است.

یکی از دلایل مهم تغییرات اقلیم، بالا رفتن انتشار و تولید گازهایی مانند دی اکسید کربن است که عمدتاً ناشی از مصرف سوخت های فسیلی از جمله در حمل و نقل شهری می باشد. استفاده از تونلهای شهری برای توسعه حمل و نقل عمومی با کاهش ترافیک شهری می تواند نقش مهمی در کاهش انتشار این گازها در سطح شهرها داشته باشد. با استفاده از تونلهای بلند جاده ای و ریلی به ویژه در مناطق با پوشش گیاهی و اکوسیستم حساس، می توان ضمن کاهش مسافتها و در نتیجه کاهش انتشار کربن، از محیط زیست و پوشش گیاهی که یکی از عوامل جذب کربن موجود در جو زمین می باشد، محافظت نمود و در نتیجه روند افزایش انتشار کربن در جو را کند نمود.

کاهش بارندگیها در بسیاری از نقاط جهان از جمله در خاور میانه و ایران باعث کاهش سریع منابع آب در برخی نقاط شده است. تونلهای انتقال آب می توانند با انتقال آب از مناطق برخوردار از منابع آب به مناطق خشک نقش مهمی در جلوگیری از مهاجرت و کاهش سایر اثرات منفی این پدیده مخرب دارند. در بسیاری از کشورها نیز تغییر اقلیم باعث افزایش بارندگی و وقوع سیلابهای وسیع شده است. در این کشورها نیز سیستم های جمع آوری و تونلهای انتقال سیلاب نقش اساسی در کاهش این اثر مخرب تغییر اقلیم خواهند داشت.

همچنین توسعه بهره برداری از انرژیهای پاک که در تولید آنها هیچگونه سوخت فسیلی مصرف نمی شود نیز از راهکارهای مهم کند کردن روند تغییرات اقلیمی می باشد. استفاده از انرژی پاک آبهای جاری و ساخت نیروگاههای برق آبی که بخش مهمی از آنها در زیر زمین ساخته می شوند، نشان دهنده نقش اساسی تونلها و فضاهای زیرزمینی در جهت کنترل روند تغییرات اقلیم می باشد.

علاوه بر راهکار کاهش اثرات و کند کردن روند تغییر اقلیم، راهکار دیگر، سازگاری با تغییر اقلیم از طریق ایجاد فضاهای زیرزمینی با کاربردهای مختلف است که به دلیل قرار گرفتن در عمق زمین نیاز کمتری به مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش دارند.

كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک