اولین همایش ملی فقه و تربیت

مشاهده خبر

اولین پیش نشست همایش ملی «تربیت فقهی با تاکید بر تحلیل تربیتی احکام فقهی »

نشست تخصصی با عنوان تحلیل تربیتی احکام فقهی به همت معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) - پردیس خواهران و با همکاری انجمن علمی فقه و حقوق خانواده با سخنرانی حجت الاسلام دکتر علی همت بناری، عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در روز سه شنبه 8 اسفند 96 با حضور ریاست پردیس خواهران و جمعی از اساتید و پژوهشگران در پردیس خواهران برگزار شد.

حجت الاسلام دکتر علی همت بناری در این نشست ضمن اشاره به اینکه فقه دانشی گسترده در همه عرصه های زندگی فردی و اجتماعی است، به ضرورت استفاده از آن در مسائل تربیتی اشاره کرد و گفت: در این زمینه دو مفهوم کلیدی وجود دارد. یکی فقه تربیتی است که همان استخراج احکام با موضوعات تربیتی است و دیگری تربیت فقهی است و آن نشان دهنده تربیت ناشی از فقه و آثار و پیامدهای آن در زندگی است.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه در ادامه به تحلیل تربیتی و کارهای پسین و پیشین این تحلیل ها اشاره کرد و افزود: در کارهای پیشین به اسرار و حکمت احکام فقهی می پردازیم و در کارهای پسین به آثار و پیامدهای حاصل از عمل به احکام فقهی مبادرت می کنیم.

وی در ادامه به روش شناسی تحلیل تربیتی پرداخت و خاطر نشان کرد: در تحلیل تربیتی باید به عواملی چون تعیین حکم یا مجموعه احکام در رابطه با یک موضوع، استدلال های فقهاء، آیات و روایات، داده های علوم تربیتی و روانشناسی، تاملات خود محقق و استخراج نکات تربیتی توجه کرد.

حجت الاسلام همت بناری در پایان با تحلیل دو مورد از احکام فقهی شامل عقیقه و احکام دوره جنینی موضوع مورد بحث را تبیین کرد و به سوالات حضار پاسخ داد.

تاریخ انتشار: 1397/04/12 - 14:14
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

تاریخ برگزاری همایش: 1397/10/03

تمدید مهلت ارسال چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/20

اعلام نتایج داوری چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/29

تمدید  مهلت ارسال اصل مقالات: 1397/09/16

اعلام نتایج داوری اصل مقالات: 1397/09/21

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران
روزهای کنفرانس:
از 1397/10/03 تا 1397/10/30

پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام  همایشی در سطح ملی با عنوان «فقه و تربیت» با مشارکت برخی نهادها و مراکز دانشگاهی و حوزوی فعال در حوزه فقه تربیتی و با هدف «زمینه سازی تولید علم دینی در ساحت تعلیم و تربیت، تقویت همکاری و همیاری دانشگاه و حوزه در راستای ارتقاء نظام تربیتی جامعه اسلامی، ترسیم ظرفیت­ها و بایسته ­های آموزشی پژوهشی در حوزه فقه تربیتی و فرهنگ سازی و ارتقاء سواد تربیتی جامعه اسلامی» در سوم دی ماه 1397 برگزار خواهد نمود.

دبیر علمی : دکتر صدیقه مهدوی کنی
دبیر اجرایی : دکتر طاهره محسنی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک