اولین همایش ملی فقه و تربیت

مشاهده خبر

چهارمین  پیش نشست همایش ملی «تاملاتی در فلسفه فقه تربیتی »

دفتر مطالعات و تحقیقات علمی با همکاری انجمن علمی فقه و حقوق خانواده ایران اقدام به برگزاری چهارمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت با عنوان " تاملاتی در فلسفه فقه تربیتی" با ارائه حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید نقی موسوی، مدیر گروه تربیت اسلامی دانشگاه فرهنگیان در روز سه شنبه 29 خرداد 97 در پردیس خواهران نمود.

دکتر موسوی در این نشست ضمن تبیین چیستی فقه تربیتی گفت: فقه تربیتی دانشی میان‌رشته‌ای در عرصه تربیت‌پژوهی است که در عصر حاضر در دامن فقه شیعه و مکتب قم، شکل گرفته و در حال تثبیت هویت خود است.

وی در ادامه ضمن اشاره به ویژگی های فقه تربیتی بیان کرد: این رشته به لحاظ موضوع، وامدار علم و عمل تربیتی و به لحاظ محمول و روش‌شناسی، متکی بر دانش فقه است. در این علم احکام شرعی افعال اختیاری مربیان و متربیان در مقام تعلیم و تربیت از منابعی چون  کتاب، سنت و عقل استنباط می گردد.

استاد دانشگاه فرهنگیان در ادامه ضمن بررسی فلسفه فقه تربیتی و لزوم پرداختن به این مقوله تصریح کرد: فقه تربیتی برای رشد و بالندگی و برای اثبات خود به عنوان یک دانش میان رشته‌ای و اثربخش در تحولات فرهنگی و تربیتی باید با بررسی فلسفه فقه تربیتی همراه باشد.

وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار، به بررسی و تبیین  محورهای حوزه فلسفه فقه تربیتی شامل قرائت های مختلف از فقه تربیتی، جایگاه شناسی، نظام شناسی، دلالت شناسی، مبادی شناسی، روش شناسی فقه تربیتی، مطالعات تاریخی و مطالعات تطبیقی در باب فقه تربیتی پرداخت. 

تاریخ انتشار: 1397/04/12 - 14:22
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

تاریخ برگزاری همایش: 1397/10/03

تمدید مهلت ارسال چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/20

اعلام نتایج داوری چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/29

تمدید  مهلت ارسال اصل مقالات: 1397/09/16

اعلام نتایج داوری اصل مقالات: 1397/09/21

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران
روزهای کنفرانس:
از 1397/10/03 تا 1397/10/30

پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام  همایشی در سطح ملی با عنوان «فقه و تربیت» با مشارکت برخی نهادها و مراکز دانشگاهی و حوزوی فعال در حوزه فقه تربیتی و با هدف «زمینه سازی تولید علم دینی در ساحت تعلیم و تربیت، تقویت همکاری و همیاری دانشگاه و حوزه در راستای ارتقاء نظام تربیتی جامعه اسلامی، ترسیم ظرفیت­ها و بایسته ­های آموزشی پژوهشی در حوزه فقه تربیتی و فرهنگ سازی و ارتقاء سواد تربیتی جامعه اسلامی» در سوم دی ماه 1397 برگزار خواهد نمود.

دبیر علمی : دکتر صدیقه مهدوی کنی
دبیر اجرایی : دکتر طاهره محسنی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک