اولین همایش ملی فقه و تربیت

مشاهده خبر

پنجمین پیش نشست همایش ملی «تدبری در بیت»

 

پنجمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت با عنوان "تدبری در بیت" توسط پژوهشگر محترم آقای احمد رضا اخوت در روز یکشنبه 18 شهریور 97 در پردیس خواهران با حضور ریاست محترم پردیس خواهران و جمعی از اساتید و اعضای هیات علمی برگزار شد.

آقای اخوت در ابتدای این نشست ضمن اشاره به مسائل موجود در جامعه و نحوه استخراج آن ها از  قرآن بیان کرد: برخی مسائل واضح و روشن هستند و با تورق در قرآن و مراجعه به تفاسیر و ترجمه های موجود قابل دستیابی هستند. اما برخی مسائل پیچیدگی بیشتری دارند و نیازمند روش هایی جامع تر هستند تا با ارتقاء سطح فکر و دید ما، استخراج مطالب از قرآن را میسر گردانند.

ایشان در همین راستا ضمن اشاره به روش های تحقیق موجود تصریح کرد: اشکالات اغلب پژوهش ها مربوط به بحث روش شناسی است. در نتیجه توجه به روش های تحقیق درست، علمی و کاربردی بسیار مهم است.

وی ضمن اشاره به وجود چهار روش تحقیق در استخراج مطالب به ویژه در حوزه خانواده از قرآن خاطر نشان نمود: یکی از روش ها این است که در مورد موضوع خاص، آیه ها را استخراج کنیم و با بررسی واژگان، ترجمه ها و تفاسیر به پاسخ برسیم. روش دوم این است که به قرآن مراجعه کنیم و به دنبال مسائلی به طور مثال در حوزه خانواده بگردیم و مطالب را استخراج کنیم که این روش تخصص بیشتری را می طلبد. روش دیگر این است که از هر دوی این موارد به صورت مختلط استفاده می کنیم و روش چهارم این است که ویژگی های ساختاری موضوع را بررسی کنیم و به یک نقشه و ساختار منسجم برسیم. این نقشه ها به جایابی مسائل و بررسی آن کمک می کنند و امکان استخراج پاسخ ها از قرآن را میسرتر می گردانند.

آقای اخوت، در پایان ضمن پاسخ به سوالات حاضران در جلسه، جهت تبیین و شفاف سازی روش مذکور، به تشریح ساختارهای طراحی شده به صورت کاربردی و عملی پرداخت.

 

 

تاریخ انتشار: 1397/06/07 - 15:47
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

تاریخ برگزاری همایش: 1397/10/03

تمدید مهلت ارسال چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/20

اعلام نتایج داوری چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/29

تمدید  مهلت ارسال اصل مقالات: 1397/09/16

اعلام نتایج داوری اصل مقالات: 1397/09/21

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران
روزهای کنفرانس:
از 1397/10/03 تا 1397/10/30

پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام  همایشی در سطح ملی با عنوان «فقه و تربیت» با مشارکت برخی نهادها و مراکز دانشگاهی و حوزوی فعال در حوزه فقه تربیتی و با هدف «زمینه سازی تولید علم دینی در ساحت تعلیم و تربیت، تقویت همکاری و همیاری دانشگاه و حوزه در راستای ارتقاء نظام تربیتی جامعه اسلامی، ترسیم ظرفیت­ها و بایسته ­های آموزشی پژوهشی در حوزه فقه تربیتی و فرهنگ سازی و ارتقاء سواد تربیتی جامعه اسلامی» در سوم دی ماه 1397 برگزار خواهد نمود.

دبیر علمی : دکتر صدیقه مهدوی کنی
دبیر اجرایی : دکتر طاهره محسنی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک