اولین همایش ملی فقه و تربیت

مشاهده خبر

 ششمین پیش نشست همایش «فقه و نظام سازی در تعلیم و تربیت» با ارائه حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر علی ذوعلم

 

فقه و نظام سازی در تعلیم و تربیت

ششمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت با عنوان "فقه و نظام سازی در تعلیم و تربیت" با حضور حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر ذوعلم، رییس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در روز چهارشنبه 18 مهر در پردیس خواهران توسط دبیرخانه همایش برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ذوعلم،در این نشست تخصصی ضمن اشاره به تاریخچه کوتاهی از دانش فقه بیان کرد: فقه، دانشی است با مبانی، اصول، روش ها و فرایندهایی که احکام شریعت را برای ما کشف می کند. بنابراین فقه یک دانش اکتشافی است.

وی در ادامه ضمن لزوم پرداختن به تعریف فقه، نظام و نظام سازی در این زمینه به مفهوم نظام اجتماعی اشاره کرد و گفت: نظام اجتماعی مجموعه فرآیندها، ساختارها، سازو کارها، قواعد، آیین نامه ها و شیوه نامه ها و ... است که جامعه را در زمینه آن عرصه تأمین و خدمت رسانی می‌کند و نیازهای آن را برآورده می‌سازد.

 عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در ادامه ضمن پرداختن به رابطه فقه و نظام سازی تصریح نمود: پیش فرض ما این است که در جامعه یک نظام سیاسی – اسلامی شکل گرفته و حالا ما می توانیم در پرتو آن به نظام سازی در تعلیم و تربیت، در اقتصاد، فرهنگ، در قضا و قضاوت، در عرصه نظامی، در عرصه بین المللی و ... بپردازیم.

وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار بیان نمود: دانش طراحیِ مدل سازیِ اسلامی پیش نیاز حرکت در بحث نظام سازی اسلامی است و لازم است در این زمینه به مقولاتی چون طراحی رشته، تاسیس دانشکده، تربیت متخصص و غیره توجه شود.

 

تاریخ انتشار: 1397/07/11 - 14:26
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

تاریخ برگزاری همایش: 1397/10/03

تمدید مهلت ارسال چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/20

اعلام نتایج داوری چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/29

تمدید  مهلت ارسال اصل مقالات: 1397/09/16

اعلام نتایج داوری اصل مقالات: 1397/09/21

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران
روزهای کنفرانس:
از 1397/10/03 تا 1397/10/30

پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام  همایشی در سطح ملی با عنوان «فقه و تربیت» با مشارکت برخی نهادها و مراکز دانشگاهی و حوزوی فعال در حوزه فقه تربیتی و با هدف «زمینه سازی تولید علم دینی در ساحت تعلیم و تربیت، تقویت همکاری و همیاری دانشگاه و حوزه در راستای ارتقاء نظام تربیتی جامعه اسلامی، ترسیم ظرفیت­ها و بایسته ­های آموزشی پژوهشی در حوزه فقه تربیتی و فرهنگ سازی و ارتقاء سواد تربیتی جامعه اسلامی» در سوم دی ماه 1397 برگزار خواهد نمود.

دبیر علمی : دکتر صدیقه مهدوی کنی
دبیر اجرایی : دکتر طاهره محسنی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک