اولین همایش ملی فقه و تربیت

مشاهده خبر

هفتمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت: مناسبات فقه و تربیت در گذار از مغالطات رایج

هفتمین پیش نشست همایش ملی فقه و تربیت با عنوان "مناسبات فقه و تربیت در گذار از مغالطات رایج" توسط حجه الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی، مدرس خارج حوزه علمیه مشهد و استادیار مرکز تخصصی آخوند خراسانی‌(ره) در روز شنبه 12 آبان در سالن بانو امین پردیس خواهران برگزار شد.

حجه الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی در این نشست به چیستی علوم انسانی و خصلت های آن پرداخت و گفت: علوم انسانی، مجموعه ای از رشته‌ها و شاخه‌های علمی است که موضوع محوری آنها، "انسان" به معنای کلی آن است. این علوم هم خصلت توصیفی و هم خصلت تجویزی دارند.

وی در ادامه به سنجش نسبت میان فقه و تربیت در سطح شناخت و دانش پرداخت و تصریح نمود: فقه به عنوان علم استنباط احکام شرعی از ادلّه تفصیلی، مطرح شده است و تربیت در این سطح و معنا، یک رشته علمی است که واقعیت ها و موقعیت های تربیتی را مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد.

استادیار مرکز تخصصی آخوند خراسانی‌(ره) در همین راستا افزود: مقایسه میان قلمروی فقه و تربیت در سطح دانش، در واقع بایستی به معنای سنجش دانش فقه با علوم تربیتی تلقی شود و مقایسه واقعی بین آن دو صورت گیرد.

حجه الاسلام و المسلمین مجتبی الهی خراسانی در ادامه به سنجش نسبت میان فقه و تربیت در سطح واقعیت پرداخت و خاطر نشان نمود: فقه در سطح واقعیت، عبارت است از احکام اسلامی جاری و قابل مشاهده در دنیای خارج که به صورت رفتارهای عینی و هنجارهای  رایج میان مسلمانان مشاهده می‌شود و تربیت نیز در این سطح، فرآیند تربیت در عینیت و واقعیت بیرونی است و لازمه تحقق آن وجود مربی، متربی و محتوا است.

وی در پایان ضمن پاسخ به سوالات حضار، به ارائه مباحثی در خصوص حیطه‌های داد و ستد میان علم فقه و علوم تربیتی پرداخت.

 


تاریخ انتشار: 1397/08/13 - 14:13
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

تاریخ برگزاری همایش: 1397/10/03

تمدید مهلت ارسال چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/20

اعلام نتایج داوری چکیده مبسوط مقالات: 1397/08/29

تمدید  مهلت ارسال اصل مقالات: 1397/09/16

اعلام نتایج داوری اصل مقالات: 1397/09/21

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه امام صادق علیه السلام پردیس خواهران
روزهای کنفرانس:
از 1397/10/03 تا 1397/10/30

پردیس خواهران دانشگاه امام صادق علیه السلام  همایشی در سطح ملی با عنوان «فقه و تربیت» با مشارکت برخی نهادها و مراکز دانشگاهی و حوزوی فعال در حوزه فقه تربیتی و با هدف «زمینه سازی تولید علم دینی در ساحت تعلیم و تربیت، تقویت همکاری و همیاری دانشگاه و حوزه در راستای ارتقاء نظام تربیتی جامعه اسلامی، ترسیم ظرفیت­ها و بایسته ­های آموزشی پژوهشی در حوزه فقه تربیتی و فرهنگ سازی و ارتقاء سواد تربیتی جامعه اسلامی» در سوم دی ماه 1397 برگزار خواهد نمود.

دبیر علمی : دکتر صدیقه مهدوی کنی
دبیر اجرایی : دکتر طاهره محسنی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک