اولین همایش بین المللی ادبیات تطبیقی فارسی - فرانسه

معرفی
همایش ادبیات تطبیقی

ادبیات تطبیقی رویکردی است در شناخت بهتر ارتباط میان ادبیات کشورهای مختلف و نیز ادبیات با سایر دانش‌ها. این علم، که عبارتست از سه زیر مجموعه بین زبانی، بین فرهنگی و بین رشته ای، نخستین بار در فرانسه پا گرفت و در طی نزدیک به 200 سال در دنیا گسترش یافت.

اما ادبیات تطبیقی در ایران هنوز همچون نهالی است که در حال رشد کردن و تنومند شدن می‌باشد و نیاز به پرورش و مراقبت فراوان دارد. از دلایل پا نگرفتن آن در ایران شاید بشود به غفلت دانشگاه‌ها و مراکز علمی و ادبی کشور از برنامه‌ریزی مدون برای این رشته دانست. یکی از راه‌های اساسی حل این مشکل، گردهم آوردن دانشمندان و صاحب‌نظران در یک مکان علمی می‌باشد تا زمینه اندیشیدن، تحقیق و ارائه نتایج آن را فراهم سازد. دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در همین راستا و در جهت گشودن افق‌های تازه‌ای در برابر ادبیات ایران و فرانسه، با همکاری موثر دانشگاه سوربن نوول پاریس 3، اقدام به برگزاری اولین همایش بین المللی ادبیات تطبیقی (فارسی – فرانسه) در مهر ماه 1395 خواهد نمود.

هر دو دانشگاه این امید را دارند که این اولین گام مشترک، زمینه‌ساز آغاز نشست‌های تخصصی و کنفرانس‌های علمی بیشتری باشد میان این دو ملت بزرگ و دو ادبیات غنی جهانی. لذا از کلیه اعضای محترم هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگران محترم ادبیات تطبیقی در رشته‌های گوناگون که در زمینه مسائل زبانی، فرهنگی و بینارشته‌ای در کشورهای ایران، فرانسه، و دیگر کشورهای فرانسه زبان، مطالعاتی دارند صمیمانه دعوت می‌گردد تا در این رویداد علمی حضور یافته، نتایج پژوهش‌های خود را ارائه نمایند. زبان ارائه مقالات فرانسه و فارسی خواهد بود.

دبیران همایش

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

برگزاری همایش       7-8 مهر 1395

مهلت پذیرش چکیده       13 اسفند 1394

اعلام نتایج داوری چکیده ها    21 اردیبهشت 1395

مهلت پذیرش اصل مقالات     31 تیر1395

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه فردوسی مشهد
روزهای کنفرانس:
از 1395/07/07 تا 1395/07/08

این همایش با همکاری دانشگاه سوربن نوول برگزار میگردد.

دبیر : محمدرضا فارسیان
دبیر علمی : دکتر محمدرضا فارسیان
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک