دومین همایش ملی زبان شناسی پیکره ای

معرفی

زبان‌شناسی پیکره‌ای

پیکره‌های زبانی مجموعه‌ای از داده‌‌های زبانی هستند که بسته به نوع آن از متون نوشتاری و گفتاری، جمع‌آوری می‌شوند. این پیکره‌‌ها می‌توانند برچسب‌گذاری شوند و اطلاعات آوایی، صرفی، نحوی، معنایی و گفتمانی را روی انبارۀ واژه‌ای خود داشته باشند و یا آنکه به صورت خام گردآوری شوند.همچنیناین پیکره‌ها می‌توانند مجموعه‌ای از جملات باشند و یا لیست‌های مشخصی از واژه‌ها را با اطلاعاتی مشخص و ویژه گردآوری کنند.

پیکره‌‌های برچسب‌خورده در یادگیری ماشینی و پردازش زبان طبیعی نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری ایفا می‌کنند. ماشین از پیکره‌های برچسب‌خورده تجربه کسب می‌کند و به دنبال هوشمندسازی ماشین، در برخورد با دادۀ برچسب‌نخورده و جدید از آن بهره می‌برد تا جملات را (با اهداف کاربردی عدیده‌ای) تحلیل و به عبارتی پردازش کند. از سوی دیگر برچسب‌گذاری پیکره‌‌ها، انواع تنوعات زبانی را به گونه‌ای مستند در اختیار زبان‌شناس قرار می‌دهد تا دستاوردهای خود را با اتکا به داده و شواهد انکارناپذیر زبانی سامان بخشد. این امکان، با عنوان نقش پیکره در زبان‌شناسی، همواره از حوزه‌‌های مهم و پرکار زبان‌شناسی است. عدم دسترسی به داده‌های زبانی مناسب، پژوهشگر را به سختی می‌اندازد و گاه حتی نتیجۀ تحقیق را به سویی نادرست می‌برد. استفاده از پیکره‌‌های زبانی زمان پژوهش پایین می‌آورد و در عین حال دقت آن را بالا می‌برد. هم‌اکنون پیکره‌‌‌های ارزشمند برچسب‌خورده‌ای برای زبان فارسی تهیه شده است که برخی از مهمترینِ آنها در نخستین همایش ملی زبان‌شناسی پیکره‌ای معرفی شده‌اند.

پیکره‌‌های گروه دوم پیکره‌های برچسب‌نخورده‌اند که گنجینه‌هایی قابل استخراج‌اند. پژوهش در این پیکره‌ها با عنوان متن‌کاوی، با بسامدگیری و همچنین بررسی همایندی واژه‌‌ها، صورت می‌گیرد. بسامدگیری واژگان علاوه بر مطالعات ساختواژی، نحوی و مانند آن، به خصوص در تحلیل گفتمان و حوزه‌‌‌های میان‌رشته‌‌ای زبان‌شناسی نقش اساسی دارند. بررسی‌های این حوزه، در ارائۀ راهکارهایی برای حوزه‌‌های دیگر از علوم انسانی بسیار سودمند است.

بخش مرتبط دیگر با بسامدگیری، بررسی همایندی واژه‌ها است که هم در زبان‌شناسی محض و هم حوزه‌های میان‌رشته‌ای آن نقش بسیار مهمی دارد. پیکره‌ها در این بخش هرچه بزرگتر و پرواژه‌تر باشند، ارزشمندترند. در نخستین همایش ملی زبان‌شناسی پیکره‌ای، تعدادی از این پیکره‌های مهم در زبان فارسی معرفی می‌شوند و آشنایی با آن علاوه بر فواید انکارناپذیرشان در پژوهش‌های زبان‌شناختی، دریچه‌های جدیدی از پژوهش را پیش روی علاقمندان قرار می‌دهد.

محورها
اخبار
 • دسترسی سریع
  تاریخ های مهم

        تاریخ‌های مهم

  • ارسال اصل مقاله و چکیده انگلیسی:            10 /6 / 1395
  • اعلام نتایج داوری:                                 10 /7 / 1395
  • ارسال مقالۀ نهایی (پاسخ به نظر داوران):     20/ 7 / 1395
  • ارسال پرده‌نگار:                                     7/ 8 / 1395
  • زمان برگزاری همایش:                           20/ 8 /1395
  اطلاعات کنفرانس
   
  انجمن زبان‌شناسی ایران
  روزهای کنفرانس:
  از 1395/08/20 تا 1395/08/20
  دبیر : دکتر آزاده میرزائی
  كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
  طراحی و اجرا: شرکت آداک