اولین همایش ملی قنات، میراث ماندگار و آب

معرفی

آب به عنوان بنیانی‏ ترین عنصر حیات، همواره در ساخت سکونتگاهها و در نتیجه، پیدایش تمدّن‏های‏ بشری نقشی اساسی داشته است. در ایران، بنا به‏ شرایط جغرافیایی و از جمله بارندگی اندک به ویژه در نواحی خشک و نیمه خشک، شهرها و روستاها بیشتر در پیرامون منابع آبی استقرار یافته‏ اند. نیاکان‏ ما با حفر قنات، آب را از دل زمین بیرون می ‏آوردند و زندگی را در زمینهای خشک و نیمه خشک کشور امکانپذیر می ‏ساختند. قنات بعنوان فنّی سازگار با محیط، یکی از جالب‏ترین دستاوردهای تکنولوژیک بشر و یکی از عناصر بنیادین در رشد و اعتلای فرهنگ مردمان‏ ساکن در بخشهای خشک و نیمه خشک کشور به شمار می‌آید.

قنات یا کاریز یکی از پیچیده‏ ترین و شگفت‏ انگیزترین نوآوری‏ها در تاریخ بشر است‏ که برای بر طرف ساختن یکی از نیازهای مهم و حیاتی جوامع انسانی، یعنی آبرسانی به نواحی‏ کم آب پدید آمده است. بر این پایه، قنات را می‏توان‏ جغرافیایی ‏ترین پدیده ی اراضی خشک و نیمه خشک‏ کشور ایران دانست. این پدیدهء جغرافیایی، کارکردهای گوناگون‏ دارد، به گونه‏ ای که در همه ابعاد توسعه ی پایدار (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی و مدیریّتی) نواحی خشک و نیمه خشک کشور، بسیار مؤثّر بوده است.
تأمین آب‏ از راه قنات در قلمروهای خشک و نیمه خشک‏ کشور، سرمایه ی کلان است که طّی نسلها به ما رسیده و توسعه‏ ی پایدار را برای این گونه نواحی‏ رقم زده است. پیشرفت صنعت، کشاورزی، حفظ محیط زیست و … در نواحی خشک و نیمه خشک‏ ایران در گرو توجّه شایسته به حفظ و نگهداری و بازساخت این سرمایه ی کلان است. به علاوه، امروزه قنات بعنوان میراثی تاریخی- فرهنگی و حائز جلوه‌های طبیعی، هنری و خلاقانه، بعنوان جاذبه‌ای گردشگری نیز در توسعة روستاها و شهرهای مختلف ایفای نقش می‌نماید.
بنابراین پژوهش و هم‌اندیشی قنات از ابعاد مختلف، از جمله: فنی- هنری، فرهنگی- تاریخی، اجتماعی- اقتصادی، زیست‌محیطی، کالبدی- فضایی و اکولوژیکی- جغرافیایی؛ به منظور بهره‌مندی پایدار از این سرمایه‌ی کلان از ضرورت بالایی به خصوص برای مناطق خشک و نیمه‌خشک برخوردار است. بر اساس همین ضرورت، دانشگاه پیام نور بنابر وظیفة ذاتی خود و بهره‌ مندی از اساتید مجرب و امکانات آموزشی و پژوهشی، با برگزاری این همایش (در استان یزد- مرکز اردکان)، زمینه‌ای را برای گردهمایی صاحب نظران و محقیقین، مردم و مسئولین فراهم می‌آورد تا به تبادل نظر و انتشار یافته‌ها و اندیشه‌های علمی، و همچنین طرح و بحث چالش‌ها، راهکارها و پیشنهادات کاربردی و توسعه‌ای پیرامون قنات از ابعاد مختلف بپردازند.

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

تاریخ شروع ثبت نام در همایش:1 بهمن 1396

تاریخ شروع دریافت مقاله در همایش: 1 بهمن 1396

آخرین مهلت ثبت نام:1 مهر 1397

آخرین مهلت ارسال مقاله: 1 شهریور 1397

اعلام نتایج داوری: 31 شهریور 96

 

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه پیام نور
روزهای کنفرانس:
از 1397/12/01 تا 1397/12/02

http://conference.pnu.ac.ir/Yazd-qanatpnu97

qanatpnu1397@gmail.com

به نام خداوند تبارک و تعالی

پژوهش و هم‌اندیشی قنات از ابعاد مختلف، از جمله: فنی- هنری، فرهنگی- تاریخی، اجتماعی- اقتصادی، زیست‌محیطی، کالبدی- فضایی و اکولوژیکی- جغرافیایی؛ به منظور بهره‌مندی پایدار از این سرمایه‌ی کلان از ضرورت بالایی بخصوص برای مناطق خشک و نیمه‌خشک برخوردار است. بر اساس همین ضرورت، دانشگاه پیام نور بنابر وظیفة ذاتی خود و بهره‌مندی از اساتید مجرب و امکانات آموزشی و پژوهشی درخور، با برگزاری این همایش (در استان یزد- مرکز اردکان)، زمینه‌ای را برای گردهمایی صاحبنظران و محقیق، مردم و مسئولین فراهم می‌آورد تا به تبادل نظر و انتشار یافته‌ها و اندیشه‌های علمی، و همچنین طرح و بحث چالش‌ها، راهکارها و پیشنهادات کاربردی و توسعه‌ای پیرامون آب و قنات از ابعاد مختلف بپردازند.

دبیر : دکتر حسن حکمت نیا
دبیر علمی : دکتر محمود قدیری
دبیر اجرایی : مهندس محمد علی بهجتی اردکانی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک