دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی-تاریخی

معرفی

مطالعه در حفاظت و نگهداري آثار تاريخي و هنري موضوع ميان رشته‌اي است که رشته‌هاي علوم تجربي و مهندسي نقش موثری به لحاظ آسيب شناسي، انتخاب مواد مناسب و روش‌ها و راهبردهاي حفاظتي در اين زمينه دارند. از آنجا که بخشي از مطالعات علمي  وآزمايشگاهي در زمينه‌هاي فوق اغلب توسط متخصصاني انجام مي‌شود که در خارج از حوزه ميراث فرهنگي مشغول به کار هستند و کمتر از موضوعات تاريخي- هنري، موزه‌داري و از همه مهمتر ملاحظات حفاظتي اطلاع دارند، از سوي ديگر گاه عدم اطلاع متخصصان حفاظت و مرمت از شيوه‌هاي نوين مطالعه مواد و بررسي خواص آنها موجب مي‌شود که آنها براي رسيدن به اهداف مورد نظر خود دچار چالش‌ها و مشکلات زيادي شوند. لذا همکاري تنگاتنگ اين متخصصان و تبادل اطلاعات آنها يک هم‌افزايي موثر در شناخت بهتر و حفاظت و پايداري ميراث فرهنگي گرانقدر کشورمان خواهد بود.  

نخستين همايش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگي-تاريخي در اسفند ماه 1390 با حضور بالغ بر 300 تن از متخصصان و دانشجويان مرتبط؛ در محل پژوهشگاه مواد و انرژي و بصورت مشترک توسط پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري و پژوهشگاه مواد و انرژي برگزار شد. در اين همايش تعداد 16​مقاله به صورت شفاهي و 34 مقاله به صورت پوستر ارايه گرديد.

دومين همايش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگي -تاريخي تلاش دارد که فضاي علمي مناسبي را  براي مباحث تخصصي و عميق‌تري در زمينه مطالعات ميان رشته‌اي علوم پايه، فني مهندسي، حفاظت از آثار تاريخي و باستان‌سنجي فراهم نمايد.  اميد است اين همايش دستاوردهاي قابل ملاحظه‌اي مبني بر آخرين کشفيات و  نوآوري‌ها در تجزيه و تحليل مواد و فناوري‌هاي ساخت، تحقيقات محض و بنيادين علم مواد و مرتبط با حفظ آثار، نگاه منتقدانه به روش‌هاي مورد استفاده، و همچنين معرفي شيوه‌ها و مواد نوين براي حفاظت از آثار تاريخي به همراه داشته باشد.     

اين همايش در حالي برگزار مي‌شود که هنوز راه طولاني براي پاسخ سوالات مطروحه در حوزه  شناخت مواد و فناوري‌هاي کهن و نوين براي حفاظت از آثار تاريخي-فرهنگي در کشور وجود دارد.

از کليه اساتيد، متخصصان و پژوهشگران گرانقدر مرتبط با موضوعات محورهاي همايش دعوت به عمل مي‌آورد تا با حضور و ارايه مقالات خود ما را در برگزاري موفق و پربارتر اين همايش ياري نمايند. 

انتظار مي‌رود در آينده نزديک با برگزاري اين همايش به صورت بين‌المللي بتوانيم دانش و تجربيات اندوخته شده در کشور را با ساير متخصصان جهان به اشتراک بگذاريم و گام‌هاي موثري در حفظ ميراث فرهنگي کشور و جهان برداريم. 

شايان ذکر است که مقالات برتر پس از داوري‌هاي لازم در مجلات علمي-پژوهشي و علمي-ترويجي چاپ خواهند شد. 

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم
ارسال متن کامل مقاله
از 1394/10/03 تا 1394/12/18
داوری متن کامل مقاله 
از 1395/01/20 تا 1395/01/20
نتایج نهایی متن کامل مقاله
از 1395/01/22 تا 1395/01/22
ثبت نام فردی شرکت کنندگان
از 1394/10/03 تا 1395/02/03

 

اطلاعات کنفرانس
 
پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی و پژوهشگاه مواد و انرژی
روزهای کنفرانس:
از 1395/02/13 تا 1395/02/14
دبیر علمی : سرکار خانم منیژه هادیان دهکردی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک