اولین همایش ملی نقد متون و کتب علوم انسانی

راهنمای نگارش مقاله

اصول راهنمای تهیۀ مقالات نقد

اولین همایش ملی نقد متون و کتب علوم انسانی

نویسندگان محترم، ضمن رعایت قواعد نگارش مقاله علمی با توجه به دریافت مقالات بسیار و لزوم بررسی تک تک مقالات با دقت بالا توسط داوران  لطفا تلاش نمایید نتایج تحقیق خود را حداکثر در 12 تا 15 صفحه به پایان برسانید.

 اصول کلی

انتظار می­رود در تنظیم مقالۀ نقد برای پذیرش همایش به اصول زیر توجه شود:

1) قواعد عمومی مقاله ­نویسی علمی-پژوهشی در نشریات علمی-پژوهشی،

2) توجه به محورهای اصلی و فرعی اولین همایش ملی « نقد متون و کتب علوم انسانی»

ساختار تنظیمی مقالۀ نقد

ساختار کلّی مقالۀ نقد باید مشتمل بر مؤلفه­ های یازده­گانۀ زیر باشد:

(1) عنوان مقاله:کوتاه، گویا، دقیق و حاوی بیانی روشن از مسئله و محتوای مقاله به زبان فارسی و انگلیسی.

(2) مشخصات نویسنده:نام و نام خانوادگی، رتبۀ علمی و نشانی الکترونیکی همۀ نویسندگان.

(3) چکیده:آینۀ اجمالی مقاله، شامل بیان مسئله، اهداف، روش­ها، چگونگی پژوهش و نتایج مهم پژوهش در حداکثر 200 کلمه و در یک پاراگراف به زبان فارسی و انگلیسی.

(4) کلید واژه­:نمایۀ موضوعی مقاله، شامل فهرستی از کلمات اختصاصی و تأکید شده در مقاله در حداکثر 5 الی 7 واژه به زبان فارسی و انگلیسی.

(5) مقدمه:شامل ضرورت­ها، زمینه، پیشینه، طرح بحث و تعریف مسئله، ادبیات و مفاهیم اساسی، معرفی اجمالی ساماندهی محتوای مقاله، روش و بیان اهداف پژوهش و جنبه­ های نوآوری.

(6) متن اصلی

(7) نتیجه­ گیری:شامل بیان خلاصۀ ادعا، فشردۀ بحث و نتایج و یافته­ های تحقیق.

مناسب است به استمرار رویکرد آثار و نتایج علمی اثر در تتبعات صاحب نظران بعدی نیز توجه شود.

(8) پیشنهادهای کاربردی: ارائۀ راهکارها و پیشنهادهای مشخص کاربردی براساس مفاد مقاله.

در این قسمت مناسب است به توضیح و ارائۀ پیشنهادهایی درباب بومی­ سازی اثر (در فرض­ امکان) مبادرت شود.

(9) پی­ نوشت­ها: (در صورت لزوم)

در این قسمت، توضیحات فرعی و تکمیلی، در پی­ نوشت (انتهای مقاله و قبل از منابع) آورده می­ شود.

(10) سپاسگزاری:(در صورت لزوم)

(11) منابع:شامل اطلاعات کتاب­شناختی منابع به تفکیک زبان (فارسی، عربی و انگلیسی) و براساس ترتیب حروف الفبایی نام خانوادگی نویسندگان در انتهای مقاله طبق شیوه­ نامۀ زیر.

 

- پذیرش اولیۀ مقاله مشروط به رعایت نکات «راهنمای تدوین و شرایط پذیرش و انتشار مقاله» و پذیرش نهایی و چاپ آن مشروط به تأیید داوران مقاله و کمیته علمی همایش است. در هر صورت، نتیجۀ داوری به نویسنده اعلام می­ شود.

- صفحات مقاله حداقل 7 و حداکثر 15 صفحه باشد و در مجموع بیش­تر از 5000 کلمه نباشد.

- معادل خارجی اسامی خاص و اصطلاحات تخصصی و اعلام نامشهور در متن مقاله، درون متن و داخل پرانتز و در برابر معادل فارسی آنها قرار گیرد.     

- اندازۀ صفحات به شرح زیر باشد:

سایز کاغذ به صورت A4باشد.

اندازۀ جدول­ها، نمودارها، تصویرها و نقشه­ ها مطابق با اندازۀ متن چاپی نشریه (حداکثر 12x18سانتی­متر) باشد.

شیوۀ استناد

- ارجاعات مقاله، درون متنی و به شیوۀ زیر باشد:

برای ارجاع به منابع، بلافاصله، پس از نقل قول مستقیم (داخل گیومه)، نام خانوادگی نویسندۀ کتاب یا مقاله، سال انتشار، شمارۀ جلد، و صفحۀ منبع مورد نظر درون پرانتز آورده شود؛ مثال: (حقیقی، 1366: 1/210) یا (←نام خانوادگی، سال اثر)

برای ارجاع به منابع، بلافاصله، پس از نقل غیر مستقیم، نام خانوادگی نویسندۀ کتاب یا مقاله، سال انتشار و شمارۀ جلد و صفحۀ منبع مورد نظر درون پرانتز آورده شود. مثال: (حقیقی، 1366: 1/21-25)

ارجاعات درون متنی متون غیر فارسی، به شیوۀ قبل و به زبان اصلی آورده شود؛ مثال: (2003:115 Nelson,)

اگر از نویسنده­ای در یک­سال بیش از یک اثر استفاده شده باشد، با قراردادن حروف ابجد (الف، ب، ج، د،...) در منابع فارسی  و عربی و با درج حروف الفبای انگلیسی (...a,b,c,) در دیگر منابع، پس از سال انتشار، آن آثار از هم متمایز شود.

در ارجاعات درون متنی به فرهنگ یا دانشنامه­ ای که مقالات آن نویسندۀ مستقل دارد، نام نویسندۀ مقاله، سال انتشار، شمارۀ جلد، و صفحۀ منبع مورد نظر آورده شود؛ مثال (انوری، 1373: 6/ ذیل «ابومحمد صالح»).

در ارجاعات درون­ متنی به فرهنگ یا دانشنامه­ ای که مقالات آن نویسندۀ مستقل ندارد، نام فرهنگ/ دانشنامه، سال انتشار، شمارۀ جلد و نام مدخل مورد نظر (در گیومه) آورده شود؛ مثال: (دایرةالمعارف فارسی، 1380: ذیل «ابن سینا»).

در ارجاعات درون­ متنی، ارجاعات تکراری مانند بار قبل آورده نشود و به­ جای آن واژۀ «همان» (در منابع عربی: «المصدر السابق» و در منابع انگلیسی: ibid) به کار رود.

- در منابع پایان مقاله، اگر از یک نویسنده بیش از یک اثر استفاده شده باشد، نام خانوادگی نویسنده در هر مورد، به­ طور کامل، تکرار شود و از ترسیم خط به جای نام نویسنده خودداری شود.

- در پایان مقاله، ابتدا منابع فارسی و عربی و سپس دیگر منابع، بر اساس نام خانوادگی نویسنده، به ترتیب حروف الفبا و به­ صورت زیر آورده شود:

کتاب:نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، نام نویسنده/ نویسندگان (تاریخ انتشار). نام کتاب به­ صورت ایتالیک (ایرانیک)، نام مترجم یا مصحح، شمارۀ جلد، شمارۀ چاپ، محل انتشار: نام ناشر.

مقاله:نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، نام نویسنده/ نویسندگان (ماه و سال چاپ). «عنوان مقاله»، نام مترجم، نام نشریه به صورت ایتالیک (ایرانیک)، شمارۀ نشریه، محل نشر: نام ناشر.

منابع اینترنتی:نام خانوادگی نویسنده/ نویسندگان، نام نویسنده/نویسندگان (تاریخ دسترسی). «عنوان مقاله»، نام پایگاه اینترنتی (یا عنوان نشریۀ الکترونیکی، جلد، شماره و سال)، صفحه و آدرس اینترنتی.

دسترسی سریع
تاریخ های مهم

زمان برگزاری همایش: سی ام آذر ماه

از ساعت 8 تا 16

اطلاعات کنفرانس
 
شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی
روزهای کنفرانس:
از 1396/09/30 تا 1396/09/30
دبیر علمی : دکتر جان اله کریمی مطهر
دبیر اجرایی : دکتر عباس خلجی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک