English
ششمین همایش ملی موزه علوم و فناوری

مشاهده خبر

اولین نشست خبری موزه علوم و فناوری (ج.ا.ا.) در سال 1395

 

 

صبح دوشنبه ۱۷خرداد، نخستین نشست خبری سال ۹۵موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران (ج.ا.ا.) با حضور جناب آقای دکتر سیف الله جلیلی، ریاست موزه علوم و فناوری؛ سرکارخانم آقابابایی، دبیر جشنواره علم و عامه؛ سرکارخانم دکتر احمدی، دبیر ششمین همایش سالانه موزه علوم و فناوری و همچنین آقای دکتر مدنی، دبیر پروژه سار؛ در جمع خبرنگاران برگزار شد.

گفتنی‌ست این نشست خبری به‌منظور آگاهی‌بخشی و بررسی دومین جشنواره سراسری علم و عامه، ششمین همایش سالانه موزه علوم و اولین نشست فصلی سار، برپا شد که ابتدای برنامه دکتر جلیلی ضمن معرفی این موزه به عنوان موزه برتر در سال ۹۵ توسط سازمان ایکوم گفت: سال ۹۵، سالی سرشار از موفقیت برای موزه علوم خواهد بود زیرا مشکل اصلی این مرکز علم که نبود فضای مناسب بود، با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هفته‌های گذشته با اختصاص دادن زمینی در بوستان بزرگ ولایت به مرتفع شد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود ساخت و راه‌اندازی این ساختمان چهار فازی، ۳سال طول بکشد و در همین راستا برای طراحی این مرکز علم، مسابقه‌ای در نظر گرفته شده‌است که فراخوان آن اواخر هفته جاری اعلام می‌شود تا علاقه‌مندان و شرکت‌کنندگان طرح‌های خود را در قالب نقشه برای دبیرخانه این مرکز ارسال کنند. این مسابقه در سطح بین المللی برگزار می‌گردد و ۳۲ داور داخلی برای بررسی آن در نظر گرفته شده‌اند که در اخر نیز به برگزیدگان این مسابقه جوایزی نفیس تقدیم خواهد شد.

جلیلی در آخر گفت: در سال جاری علاوه بر برگزاری برنامه‌های ویژه، سایر برنامه‌های روتین موزه مانند برگزاری نمایشگاه سیار در سراسر کشور، راه‌اندازی موزه علوم و فناوری در سایر استان ها، بازدید از موزه، کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی و غیره را در لیست برنامه‌های اجرای خود خواهند داشت.

دکتر احمدی در مورد برگزاری ششمین همایش موزه علوم و فناوری گفت: بر اساس اهداف تعریف شده برای موزه و فعالیت آن در عرصه ترویج علم، همایش موزه برای ششمین سال متوالی در تاریخ ۱۴الی ۱۶دی با شعاریادگیری مفاهیم علمی در موزه‌هاو در محوریت رویکرد آموزشی و شعار جهانی ایکوم برگزار می‌گردد.
ادامه داد: این همایش با برگزاری کارگاه‌های تخصصی با حضور متخصصان خارجی و همچنین مشارکت با سفارت خانه‌های فارسی‌زبان برای اولین بار به‌صورت بین المللی اجرا خواهد شد.

در ادامه برنامه آقابابایی گفت: جشنواره علم و عامه رویدادی سالانه است که در تاریخ ۱۵لغایت ۲۰آبان سال جاری هم‌زمان با هفته علم برای دومین بار برگزار می‌گردد.

وی اضافه کرد: این جشنواره در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی اجرا خواهد شد. که بخش رقابتی به نوبه خود شامل دو بخش اصلی و ویژه می‌باشد. که بخش اصلی شامل آموزش و معرفی کلیه مفاهیم علمی است که آثار آن در قالب ساخت ابزار آموزشی، داستان، ساخت کلیپ علمی، جنگ و قصه‌گویی طراحی و ساخت اسباب‌بازی علمی توسط علاقه‌مندان ارسال می‌گردد. در بخش ویژه آثار برحسب موضوع هر سال متغیر است؛ و باید گفت موضوع بخش ویژه امسالبهینه سازی مصرف می‌باشد که شرکت‌کنندگان می‌توانند با ارائه دستاورد‌های خود در قالب تئاتر، ساخت ابزار، نقاشی، پویانمایی، شبکه اجتماعی و عکاسی وارد این رقابت شوند.
و در آخر گفت: بخش غیر رقابتی نیز به شکل نمایشگاه است که سازمان‌ها و نهاد‌های ملی و بین المللی می‌توانند دستاوردهای خود را در حوزه آموزش غیررسمی به نمایش عموم مردم بگذارند و علم را به زبان ساده بازگو کنند.

در پایان مراسم نیز اقای مدنی درمورد پروژه فصلی سار گفت: سار به معنی سخنگاه اندیشه‌های راهور است که قرار است به‌صورت فصلی و به‌منظور گردهم آوردن ایده‌پردازان علمی و فناوری و همچنین دادن انگیزه و شتاب به دیگران برای ارائه ایده توسط آنها برگزار می‌شود و نیز افزود که سار تابستانه هم‌زمان با روز ابوریحان بیرونی در تاریخ ۱۳شهریور ماه برپا می‌شود و با شروع فراخوان علاقه‌مندان می‌توانند جهت شرکت در این مراسم ثبت‌نام کنند.

 

$RelatedLink : در اولین نشست خبری موزه علوم و فناوری چه گذشت...
$Source : پایگاه خبری تحلیلی علمنا
$NewsAuthor : تیم رصد علمنا
تاریخ انتشار: 1395/05/27 - 17:56
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

 لطفا از مرورگر 

  Chorme  <

 استفاده نمایید 

ارسال متن کامل مقاله 

 تا   1395/09/25 

نتایج نهایی متن کامل مقاله:

 1395/10/10 

ثبت‌نام:

 تا 1395/01/10 

کانال تلگرامی:

@conference_irstm

اطلاعات کنفرانس
 
موزه ملی علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران
روزهای کنفرانس:
از 1395/10/14 تا 1395/10/16
دبیر : دکتر فاطمه احمدی
دبیر علمی : دکتر فاطمه احمدی
دبیر اجرایی : مهندس مهدی مولوی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک