اولین همایش ملی محصولات تراریخته در خدمت سلامت انسان و محیط زیست

معرفی
محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم

تاریخ همایش 13 خرداد 95 می باشد

ثبت نام هم در 13 خرداد صورت می گیرد

اطلاعات کنفرانس
 
دانشگاه رازی
روزهای کنفرانس:
از 1395/03/13 تا 1395/03/13
همايش ملي محصولات تراريخته در خدمت سلامت انسان و محيط زيست
همايش ملي "محصولات تراريخته در خدمت سلامت انسان و محيط زيست" در روز 13 خرداد سال جاري در دانشگاه رازي كرمانشاه، دانشكده علوم پايه از ساعت 8 صبح برگزار خواهد شد.
لازم است که قبل از برگزاری همایش، توضیحاتی مختصر در زمینه ماهیت محصولات تراریخته ارائه داده شود تا شاید استقبال بیشتری از این همایش بعمل آید.
گیاهان و بقیه موجودات زنده ممکن است دچار نقص های ژنتیکی (مثلا حساسیت به بیماری) باشند که می توان با فناوری مهندسی ژنتیک این نقص را برطرف کرد. 
گاهی مهندسین ژنتیک، گیاهان را طوری مهندسی می کنند که برای انسان انوع هورمون، واکسن، آنتی بادی و داروهای ضد سرطان تولید می کنند که به این فناوری مولکولار فارمینگ گفته می شود.
تراریختگی از ابتدای خلقت موجودات زنده وجود داشته است و حرف جدیدی نیست. مثلا ویروسها ژنوم خود یا یک موجود را به موجودات دیگر منتقل کرده اند. همچنین باکتریهایی از جنس اگروباکتریوم وجود دارند و داشته اند که کار انتقال ژن را در طبیعت انجام داده اند. منتها این انتقال ژنها هدایت شده و هدفمند نبوده است. مهندسین ژنتیک این فرآیند کاملا طبیعی را به صورت برنامه ریزی شده و سازماندهی شده انجام می دهند.
هر چند برای تولید محصولات تراریخته لازم است یکسری ملاحظات اخلاقی و زیست محیطی لحاظ گردد ولی این نمی تواند بهانه ای باشد در دست بعضی افراد که مانع بکارگیری این فناوری شوند. چرا که این فناوری هم مانند سایر فناوری های پیشرفته مانند نانو، سلولهای بنیادی، شبیه سازی و هسته ای باید از افتخارات نظام به شما آید.
حدود دو ده است که واردات محصولات تراریخته به کشور صورت می گیرد ولی کسی تا کنون انتقادی نداشته است ولی همین که شنیده شده در داخل کشور با فناوری بومی شده، محصول تراریخت تولید می شود، صدای بعضی افراد درآمده است. البته در مورد انتقاد این افراد هم باید بررسی بیشتری انجام شود. باید مشخص شود که آیا واقعا تولید محصولات تراریخته برای جامعه و کشور مشکلی ایجاد می کند یا اینکه نه بحث به خطر افتادن منافع برخی افراد سود جو در میان است که در قبال واردات همیشه منتفع شده اند.
در اين همايش دانشمندان و پژوهشگران علم مهندسي ژنتيك از سراسر كشور در مورد آخرين يافته ها در اين زمينه و تاثير آن بر سلامت انسان و محيط زيست به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت. لذا از تمامي همكاران محترم عضو هيات علمي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي دعوت مي شود در اين همايش شركت فعال داشته باشند.
لازم به ذکر است که این همایش فقط مختص افرادی نیست که مدافع محصولات تراریخته اند، بلکه افرادی که بر محصولات تراریخته هم نقد دارند حتما باید حضور داشته باشند و شاید حضور این افراد ضرورتش بیشتر احساس می شود. امیدوارم در این همایش، مدافعین و منتقدین، نظرات خود را بر پایه منطق و استدلال علمی ارائه دهند تا برای حضار هم جنبه آموزشی داشته باشد.
امیدوارم که در این همایش روشنگری لازم در زمینه محصولات تراریخته به عمل آید.
دبیر : دانیال کهریزی
دبیر علمی : دکتر دانیال کهریزی
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک