English

اولین کنفرانس ملی احیا و سازماندهی رودخانه های شهری

معرفی

اقدامات ناهماهنگ انجام شده در طی سال­ های گذشته و وارد آوردن خسارات بی شمار ناشی از محدودسازی رودخانه ­ها، تجاوز به بستر و حریم رودخانه ­ها و ...  باعث بروز مشکلات قابل توجهی برای شهر، شهروندان و محیط زیست رودخانه شده است. لذا از اواسط دهه 1990 ميلادي (دهه 70 شمسی)، احيا رودخانه‌ها به عنوان حرکت نوینی به منظور بهبود استفاده از رودخانه­ های شهری و همچنين انطباق زيست‌بوم‌هاي آبي با محیط­ های شهری تبديل شده است.

شهرداري تهران و وزارت نیرو طي سال‌هاي اخير نگاهي ويژه به مقوله احياي رودخانه‌ها و ساير عوارض طبيعي شهر تهران داشته اند. تغييرات جريان ورودي آب از سرشاخه‌ها، ورود فاضلاب خانگي و صنعتي و همچنين دخل و تصرف در حريم رودخانه‌ها از چالش‌هايي است كه حيات آبراهه‌ها و به تبع آن سفره‌هاي آب زيرزميني تغذيه‌كننده از بستر آنها را در شهر تهران تهديد مي‌كند.

شهرداری تهران بر اساس طرح جامع شهر تهران، برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران (1397-1393) و قوانین مورد استفاده در این برنامه به ویژه ماده 60، موظف است در راستای مدیریت جامع احیا و ساماندهی رودخانه­ ها مشتمل بر رود­دره ­های کن، وردآورد، درکه، فرحزاد، دربند و دارآباد، با همکاری وزارت نیرو و سایر دستگاه­ های ذیربط اقدام کند. بر این اساس، با هدف کاستن از پراکنده کاری و تصمیم­ گیری جزیره ­ای در این زمینه، تفاهم نامه ­ای میان شهرداری و وزارت نیرو در دستور کار قرار گرفت که این تفاهم نامه در سال1387 امضاء شد.

با توجه به نو بودن موضوعات فنی موجود در طرح جامع احیا و ساماندهی رودخانه ­ها و قنوات شهر تهران، وجود مباحث چندبخشی و عدم دسترسی به اصول، مبانی و كدهای داخلی از يك سو و نیاز به برخی آموزش­ ها به ذينفعان اين طرح از سوی ديگر، ضرورت برگزاری نشستی تخصصی در این زمینه احساس شد. درنتیجه با عنایت به تفاهم نامه منعقده بین شهرداری تهران و وزارت نیرو، این دو نهاد بر آن شده ­اند تا در یک همکاری دوجانبه اقدام به برگزاری "اولین کنفرانس ملی احیا و ساماندهی رودخانه ­های شهری" کنند تا ضمن دستیابی به اهداف فوق، زمینه نیل به یک ادبیات مشترک و اقدامات همسو جهت مدیریت رودخانه­ های شهری را فراهم آورند.

در اين کنفرانس يك روزه، موضوعات و محورهاي مختلفي از قبيل ارتباط شهر، شهروندان و رودخانه ها، الزامات و اقدامات احيا و ساماندهي رودخانه‌هاي شهري، نحوه مشاركت گروداران و ساكنان حاشيه رودخانه و رويكردهاي نوين مديريت رودخانه‌هاي شهري و نیز بررسي تجربيات ملي و بين‌المللي در اين زمينه مطرح و مورد بحث و تبادل نظر كارشناسان ايراني و مهمانان خارجي كنفرانس قرار مي‌گيرد.

کنفرانس مذكور در راستاي مديريت به‌هم‌پيوسته منابع آب شهري و با هدف نزديك شدن ‌نظرات سازمان‌ها، نهادها و ساختارهاي دولتي، غيردولتي و دانشگاهي درخصوص مديريت رودخانه‌هاي شهری، در تاریخ 20 اردیبهشت 1395 در مرکز همایش های بین المللی رایزن شهر تهران با همکاری مرکز منطقه­ ای مدیریت آب شهری تهران (تحت پوشش یونسکو) به عنوان مجری برگزار خواهد گردید.

محورها
اخبار
دسترسی سریع
تاریخ های مهم
اطلاعات کنفرانس
 
شهرداری تهران و وزارت نیرو با همکاری مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری
روزهای کنفرانس:
از 1395/02/20 تا 1395/02/21
كليه حقوق اين پورتال‌ برای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام محفوظ است.
طراحی و اجرا: شرکت آداک